Leghamarabb augusztus utolsó napjaiban dőlhet el, hogy szeptembertől emelkedhet-e a minimálbér, mivel ekkor jelennek meg az ehhez szükséges féléves makrogazdasági adatok – tudta meg a Napi.hu. Ha a makrogazdasági feltételek adottak is lesznek, a legkisebb bér emeléséről meg is kell egyezniük a szakszervezeteknek és a munkáltatóknak.
Szerző(k): Nagy KristófMegemelték a nominális béreket a munkaerőpiacokon, de kevésbé, mint amennyit emelkedett infláció, és ez szinte minden iparágban és OECD-országan a reálbérek csökkenéséhez vezetett. Annyira viszont sehol sem, mint Magyarországon.
Szerző(k): EconomxTartósan 4 százalék feletti gazdasági növekedést valószínűsít az MBH Bank 2024-től. Ez a reálbéreknek fordulatot hozhat, miután a cégek képtelenek voltak az inflációnak megfelelő mértékben emelni a fizetéseket: épp csak annyival kaptak több pénzt a munkavállalók, hogy ne mondjanak fel.
Szerző(k): Varga CsengeAz alacsony jövedelműeket súlyosabban érinti az infláció, mint a magasabb keresetűeket, ráadásul a minimálbér reálértéke csökken az idén. Ennek elkerülése érdekében szeptembertől legalább 4 százalékos évközi emelést javasolnak a szakszervezetetek.
Szerző(k): Nagy KristófGyengülő forint, kétszámjegyű infláció, csökkenő reálbérek és gazdasági recesszió – erre számít a GKI Gazdaságkutató Intézet az év második felében. A magyar gazdaság 0,5 százalékos visszaesését prognosztizálják, de nem tartják kizártnak az ennél nagyobb mértékű csökkenést sem.
Szerző(k): Horváth BalázsSoron kívül tárgyalnak a minimálbér és a garantált minimálbér összegéről csütörtökön a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány. A Napi.hu úgy értesült, a feltételek adottak ahhoz, hogy augusztusban, vagy szeptemberben tovább emelkedjenek a kötelező legkisebb bérek. A korrekció több szempontból is létfontosságúnak bizonyulhat.
Szerző(k): Nagy KristófVárhatóan már július közepén napirendre kerülhet a minimálbér és a garantált bérminimum összegének felülvizsgálata. Erre a tavaly év végén aláírt megállapodás adhat lehetőséget, ám az emelésre alig van remény. Mutatjuk mire számíthatnak a munkavállalók.
Szerző(k): Nagy KristófSzinte mindenki rosszul értelmezte a februári keresetekről megjelent szerdai adatokat, így a fizetések változásáról a legtöbb helyen valótlan információk láttak napvilágot. Szalai Piroska, az NKE szakértője a Napi.hu-nak ismertette a valós adatokat és a számítás körüli zűrzavar okait.
Szerző(k): Nagy KristófA teljes munkaidőben alkalmazottként elérhető legmagasabb havi bérek elérték a bruttó kétmillió forintot. Így a legjobban és a legrosszabbul keresők közötti bérkülönbség immár tízszeresére nőtt. A szaktudást igénylő munkakörökben a bruttó bér már 500 ezer forint feletti, a pedagógusok fizetése viszont látványosan leszakadt.
Szerző(k): Nagy Kristóf