Lengyelország ellen kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Unió az új jogszabály miatt. Az Egyesült Államok nyugati fele a kanadai erdőtüzek miatt füstben fuldokolt, Donald Trump pedig újabb bírósági idézést kapott. Megsemmisült a kahovkai vízerőmű gátja, az evakuáció közben egymásra mutogatott Oroszország és Ukrajna. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): EconomxRishi Sunak brit kormányfő a szerdát és a csütörtököt az Egyesült Államokban tölti. Tárgyal az üzleti élet nagyágyúival, majd Joe Biden amerikai elnökkel is. Kettejük között egész biztosan szóba került majd az amerikai klímavédelmi csomag, Ukrajna, Kína növekvő befolyása és a mesterséges intelligencia mellett a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok. A – brit részről vágyott – szabadkereskedelmi megállapodás terén azonban nem várható előrelépés.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennLondon még ebben az évben törvényt hoz az orosz gyémántok behozatalának betiltásáról, az Unió viszont eddig óvakodott ettől, hiszen azzal Antwerpen városát sújtaná elsősorban.
Szerző(k): Horváth TiborVolodimir Zelenszkij ukrán elnök bejárta a napokban Olaszországot, Németországot, Franciaországot és az Egyesült Királyságot, mindenhol megkapta az ígéretet arra, hogy a pénteken kezdődő G7-csúcstalálkozón tolmácsolják vadászgépekkel kapcsolatos kéréseit. Egy miniszteri tanácsadó rámutatott, három hónapja még Ukrajna tankkérése számított nehéz vállalkozásnak, míg ma már mindenki vadászgépekről beszél, így nem tartja lehetetlennek a küldetés teljesítését.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennSoha nem látott támogatást kaphat Ukrajna a britek részéről, akik a kiszivárgott katonai információk szerint akár 300 kilométeres hatótávolságú rakétákkal is elláthatják az ukrán sereget. Ezzel pedig az ukránok egy jó ideje megfogalmazott kérése teljesülhet.
Szerző(k): Hercsel AdélGörögországban ellentmondásos nyilatkozatok és tüntetések követték a vasúti tragédiát. Finnország egy lépéssel közelebb araszolt a NATO-csatlakozáshoz, Ankara azonban továbbra sem hajlik a jóváhagyásra. Rishi Sunak brit miniszterelnök pedig Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével újabb megállapodást kötött brexit-ügyben. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA héten megköttetett újabb brexit-kiegészítő egyezség az Európai Unió és az Egyesült Királyság között egy újabb kísérlet a brit kilépéssel kapcsolatban felmerült zökkenők elsimítására. Kérdés, hogy alkalmas-e a dokumentum a kedélyek lecsillapítására Észak-Írországban és el tudja-e fogadni a brit parlament.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn„Nagy áttörés” született hétfőn Windsorban, ahol Rishi Sunak brit miniszterelnök vendégül látta Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy pontot tegyenek a hónapok óta húzódó északír probléma végére. Az új megállapodás értelmében azon áruk esetében, amelyek nem az EU-ba mennek tovább, hanem a végcéljuk Észak-Írország, nem lesz szükséges a külön adminisztráció. Kérdés, miként reagál az egyezségre a brit parlament és az észak-írországi pártok.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennVolodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán az Egyesült Királyságban Rishi Sunak brit miniszterelnöktől kért vadászgépeket, a kapott félígéretet pedig rögtön követte is az orosz fenyegetés. Ezt követően pedig az ukrán államfő Olaf Scholz német kancellárral és Emmanuel Macron francia elnökkel egyeztetett Párizsban, hogy aztán a csütörtökön kezdődő uniós csúcstalálkozón az összes megjelent állam- és kormányfő előtt szólaljon fel Brüsszelben.
Szerző(k): Csernik-Varga Adrienn