Japán egyik legkarizmatikusabbnak és keményebbnek tartott üzletembere, Okafudzsi Masahiro, az Itochu kereskedőház vezérigazgatója kijelentette, hogy országa nem képes kiváltani az orosz energiahordozókat. A nyugati befektetők kivonulása után cége befektetőként továbbra is részt vesz a szibériai olajmezők feltárásában, és szerinte nem igazán jó irány az, hogy az üzleti döntéseket pusztán gazdasági megfontolások helyett geopolitikai megfontolásoknak rendeljék alá. Hasonló álláspontot Európában a magyar kormány képvisel.
Szerző(k): Komócsin SándorA svájci kormány is úgy döntött, hogy új szankciókat alkalmaz. Oroszország és Irán egymásra találása miatt vezetnek be büntetőintézkedéseket.
Szerző(k): Szabó DánielAz euróövezet feldolgozóipari tevékenysége a legalacsonyabb szintre süllyedt a Covid-19 első, 2020-as zárlatai óta, mivel a rekord infláció és a gyengülő világgazdaság aláássa az áruk iránti keresletet az egész kontinensen. Az is látszik, mi a szankciók eredménye.
Szerző(k): Szabó DánielVannak akik előszeretettel bélyegzik sikertelennek a szankciós politikát, de valójában hatalmas részben a 2014-ben megkezdett korlátozásoknak is köszönhető, hogy Ukrajna reményeken felül tud teljesíteni a harctéren. Azonban annak ellenére, hogy a megszállás óta kivetett szankciók a korábbiakhoz képest nagyságrendekkel növelték meg az orosz államra nehezedő nyomást, az ilyen korlátozások még így is csak hosszútávú fegyverként értelmezhetők, és még így sem valószínű, hogy az oroszok időben jobb belátásra térhetnek – véli a tiltások kivitelezésén dolgozó csoport egyik tagja.
Szerző(k): Sasvári MarcellAz Egyesült Királyság szerdán bővítette az orosz-ukrán háború miatt büntetett magánszemélyek listáját. A szankciók négy orosz üzletemberre terjednek ki, akik a Kremllel jó kapcsolatban vannak, és segítik az oroszok háborúját.
Szerző(k): Szabó DánielA nyugati szakértők egy része úgy véli, hogy Oroszországot a háború befejezése után – amely szerintük csak Vlagyimir Putyin államfő rezsimjének bukása után képzelhető el –, hasonlóan kell "megrendszabályozni", mint a második világháború után Németországot és Japánt. Ehhez persze stratégiai vereséget kéne mérni az országra, ami nem látszik sanszosnak, de nem is ez a fontos, hanem az, hogy nem ezt a célt kellene kitűzni, hanem esélyt kellene adni az orosz társadalomnak.
Szerző(k): Komócsin SándorKeveset emlegetett nyugati szankció a technológiai eszközök Oroszországba történő exportjára bevezetett tilalom, de Vlagyimir Putyin hadseregét ez sújtja a legfájdalmasabban. A modern katonai eszközök így szinte pótolhatatlanná váltak a Kreml számára. De csak szinte: úgy fest, hogy nyugati háztartási eszközök szétszerelésével próbálnak chipekhez jutni az oroszok.
Szerző(k): Szabó DánielA szerb kereskedelmi minisztérium már korábban korlátozta az üzemanyagok és más olajtermékek árát, hogy enyhítse a globális válság következményeit. Az említett jogszabály érvényessége hétfőn lejár, és mint a Novosti értesülése szerint várható, hogy a kormány döntést hoz annak meghosszabbításáról. Viszont a szerb olajellátás Magyarországtól függ, amelyet elérnek az uniós szankciók, és gond lehet az exporttal.
Szerző(k): Szabó DánielOroszországban a központi bank a háborús gazdasági sokk után kamatvágásokba kezdett. Azonban most satuba került a moszkvai jegybank: a szankciók és a háborús kiköltekezés hatására az infláció alig lassul, az orosz emberek életminősége jelentősen romlott. Az energiabevételek is visszaestek az uniós büntetőintézkedések hatására. Most vagy engednek Vlagyimir Putyinnak és egy kamatvágással rontanak a helyzetükön, vagy legjobb esetben is helyben hagyják a jelenlegi kamatszintet.
Szerző(k): Szabó Dániel