"Szertintem Oroszország nem gonosz, pont olyan racionális szereplő, mint bármelyik másik nagyhatalom. És ugyanúgy nagyhatalmi érdekei vannak, mint történelem során rengeteg másik nagyhatalmnak. Ukrajna kapcsán az esődleges céljuk az Oroszország saját biztonságának garantálása: katonailag egyrészt, de rezsimbiztonsági értelemben is. (...) A sikeres és boldog Ukrajna halálos veszély lenne " - többek közt erről, de a majdani ukrajnai újjáépítés nehézségeiről is beszélt a Napi.hu friss videós podcastjában Rácz András biztonságpolitikai kutató.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz orosz vezetés arra számít, hogy az Ukrajna ellen indított háború elhúzódik, és a diplomáciai megoldás az idő előrehaladtával egyre nehezebbé válik. Ezért természetesen az Ukrajnát támogató nyugati országokat hibáztatják - derült ki Oroszország ENSZ nagykövetének szavaiból. Ez romba dönti a gabonaszállítások felújítását követő reményeket a béketárgyalások folytatására.
Szerző(k): Komócsin SándorEurópában az év ezen szakaszában jellemzően a tárolókat töltik fel dízellel, hogy télen legyen elegendő gázolaj, de idén nyáron az ellátással is gondok vannak. Ázsiából egy hajóflotta indult el, hogy dízelt szállítson a kontinensre, viszont a finomítók leállásától szenvedő Magyarországra már nem biztos, hogy jut a szállítmányból az aszály miatt.
Szerző(k): Szabó DánielAz orosz gazdaság állapotáról az állami hivatalos statisztikai közlések gyakorlatilag teljesen leálltak. Azonban több jel is arra utal, hogy a nyugati technológiai eszközök nélkül az orosz ipar szinte teljesen lebénult. Az Európai Unió és az Egyesült Államok által bevezetett szankciókat most egy kétségbeesett lépéssel próbálja meg kijátszani a Vlagyimir Putyin-féle vezetés: felpörgették a csempészetet és nagyon sokat fizetnek érte.
Szerző(k): Szabó DánielElkezdtek kereskedni ügyfeleik számár az amerikai és európai bankok az orosz kötvényekkel. Azonban a szankciók által sújtott piacon állítólag ez kizárólag a pozíciók leépítését szolgálja.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásAnnyira rossz adatok jöttek a kínai gazdaságból, hogy intenzíven esni kezdtek az olajárak. A Brent 93 dolláron is állt hétfőn, ami február közepe óta nem látott mélypont. A recessziós félelmek miatt az olajkereslet egyre nagyobb visszaesésére számítanak a piacokon, miközben az orosz Uralra kivetett embargó még lejjebb viheti a kurzust. A gyenge forint ugyan nem kedvez, de áresésre számíthatnak a magyar autósok.
Szerző(k): Szabó DánielA Reuters birtokába került banki dokumentumok szerint a napokban több nagy Wall Street-i bank is elkezdte felajánlani ügyfeleinek, hogy megkönnyíti az orosz államkötvényekkel való kereskedést, így a befektetők újabb lehetőséget kapnak arra, hogy megszabaduljanak a Nyugaton szankciók által sújtott eszközöktől. Papíron csak az állományok leépítését kezdték meg a bankok, de kérdés, hogy kik lesznek a vevők a büntetőintézkedések alá vont eszközökre.
Szerző(k): Szabó DánielEgy magyar szakértő cikke is kiegészíti azokat a véleményeket, amelyek a nyugati gazdasági szankciók Oroszországgal szemben már 2014 után is hatottak és még inkább hatnak 2022. február vége óta. Jelentősen gyengítik az orosz hadsereg harci képességeit.
Szerző(k): Komócsin SándorA dél-európai országok egyre több tengeri szállítású orosz olajat vásárolnak vélhetően azért, hogy mielőtt decemberben érvénybe lép az EU embargója az orosz olajjal szemben, készleteket halmozzanak fel.
Szerző(k): Komócsin Sándor