Miután nemcsak az energetikai újságírók mantrája, hogy a gázról és olajról, de az egész energetikáról alkotott eddigi képünk is alaposan megváltozik, hanem gyakorlatilag ez lett a mainstream hírfolyam egyik legfontosabb témája, érdemes tisztázni néhány alapvető dolgot. Naponta érkeznek olyan információk, értesülések és olvasatok, amelyektől a helyzet csak még bonyolultabbnak tűnik; akár olajról, akár földgázról esik szó. A Napi.hu friss videós podcastjába ennek feloldására és enyhítésére hívtuk be Pletser Tamást, az Erste Bank olaj és gázipari elemzőjét.
Szerző(k): Szabó M. IstvánMárciusban is nőtt a német elektronikai és digitális ipari export, de már érezhető az oroszok háborúja miatti fékező hatás is - írta meg az MTI.
Szerző(k): Szabó M. IstvánEgyelőre nem került ki az EU legújabb Oroszország elleni szankciós csomagjából az olajembargó, annak ellenére, hogy a magyar kormány vétóval fenyeget e miatt az intézkedés miatt.
Szerző(k): Komócsin SándorAz Oroszországban bevezetett tőkekorlátozások meghozták az eredményüket. A komoly szankciók ellenére a rubel legyorsulta a brazil reált is és ezzel a legjobban teljesítő deviza lett idén a dollárral szemben. Csak éppen nem nagyon lehet realizálni a nyereséget.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásA magyar kormány kitartóan támadja az EU hatodik szankciós csomagját, főként annak az orosz olajembargóra vonatkozó passzusait. Az érvelés szerint évekig tartó fejlesztéseket igényelne, hogy a magyarországi olajfinomítókat átállítsák másfajta olajtípusokra. Szakértők sora állítja a Napi.hu-nak, hogy bár valóban lehetnek költségei egy ilyen átállásnak, de ez 6-18 hónapos időkeretben könnyen megvalósítható. Az igazi válasz szerintük az, hogy az orosz olajon hatalmas profitot realizál a Mol-csoport.
Szerző(k): Szabó Dániel, Szabó M. IstvánMoszkva szankciókkal sújtotta az orosz gázt Európába szállító Jamal-vezeték lengyelországi szakaszának tulajdonosát, valamint a Gazprom orosz gázipari vállalat korábbi németországi egységét, amelynek leányvállalatai kiszolgálják Európa gázfogyasztását. Egy komoly magyar céget is büntetőintézkedések alá vont Vlagyimir Putyin elnök utasítására a Kreml. Bár egyelőre nem világos, milyen következményekkel jár ez, de egy korábbi rendelet szerint megtilthatják, hogy az oroszoktól vásároljanak.
Szerző(k): Szabó DánielAz Európai Bizottság elnöke Budapesten vacsorázott a magyar kormányfővel, és szűkszavúan, de arról számolt be, hogy volt értelme a találkozónak, ugyanakkor hozzátette: további munkára van szükség. A téma természetesen az Oroszország elleni szankciók és az energiabiztonság volt. Szijjártó Péter külügyminiszter is megerősítette: történt némi előrelépés, de sok dolgot kell még megbeszélni, hogy Magyarország változtasson az álláspontján.
Szerző(k): K. Kiss GergelyHa történetesen kapnánk több évet az átállásra, még akkor is megsínylené a hazai gazdaság a váltást egy szakértői állásfoglalás szerint.
Szerző(k): Rácz GergőIsmét újabb kereskedelmi szankciókat jelentett be Oroszország ellen a brit kormány - írta meg az MTI londoni tudósítója.
Szerző(k): Szabó M. István