A Spar Magyarország energia-megtakarítás terén bevezetett intézkedéseinek és az üzletek modernizálásának eredményeképpen a hálózatban 2021-re 49 százalékkal csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása a 2017-es értékekhez képest - közölte az áruházlánc hétfőn az MTI-vel.
Szerző(k): Szabó DánielA tavaly novemberben, Glasgowban megtartott ENSZ éghajlatváltozási konfereciája a 26. COP-esemény volt. E fórumok aktuális házigazdáira nem csak az előkészítésben, illetve a találkozók, tárgyalások, egyezménykötések lebonyolításában hárul fontos szerep, de a következő COP fórumig a vállalások végrehajtásának megkezdését is gyakorlatilag "szemmel kell tartaniuk". A napokban ez utóbbi ügyben jár Magyarországon a COP26 illetékese, aki a kormányzati politikusok mellett civilszervezetekkel, cégekkel - és deklaráltan: fiatalokkal - is találkozott. David Morant kérdeztük, aki a pontos titulusa szerint a Brit Külügy- és Fejlesztési Minisztérium klímavédelemért felelős, európai, közép-ázsiai, iráni és törökországi regionális nagykövete.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA szervezet adatai szerint nem stabil a szárazföldek és az óceánok szén-dioxid-elnyelő képessége, amelyek esetenként akár szén-dioxid-kibocsátóvá is válhatnak.
Szerző(k): Vámosi ÁgostonAzóta, hogy az európai uniós energiapolitikában kiemelt helyet kapott; és azóta, hogy a németek két év alatt a tízszeresére írták át a 2030-ig elérendő céljaikat vele kapcsolatban, nem megkerülhető a kérdés: valóban a zöldhidrogén jelenti-e a megoldást az energetikai rendszerváltásban. Azt, hogy Magyarországon már van gyorsan felnövekvő zöldhidrogén-ipari tevékenység, szintén nem lehet eltagadni. A két tétel eredője a Napi.hu friss videós podcastjába beszélgetésre hívott "bennfentes".
Szerző(k): Szabó M. IstvánTwitter-oldalán meglepőnek tűnő kijelentést tett Greta Thunberg, aki szerint a működő atomerőműveknél sokkal nagyobb problémát jelent a szén, és ez utóbbi mérséklésére és kiszorítására kellene fókuszálnia a németeknek.
Szerző(k): Szabó M. IstvánNem volna kis teljesítmény Európától, de a jelek szerint tényleg elérhető, hogy 2050 helyett már 2035-re klímasemlegessé váljon az EU. A kérdés, hogy mi a drága, már eldőlt a fosszilis tüzelőanyagok árának elszállásával, ám a különbséget most az jelenti, hogy ha 2035-ig célba érnénk a karbonmentesítési hadjárattal, az kevesebbe kerülne, mintha 2050-ig kellene beosztani az erőnket.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA friss Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint a kormány fokozni akarja a visontai ligniterőmű téli termelését, és a Brüsszelben szélről és biomasszáról nyilatkozó minisztert pedig azzal bízza meg, hogy az energiahivatallal karöltve dolgozza ki, vizsgálja meg, hogyan tolható ki 2029 végéig az erőmű működtetése.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz energiaiparban keletkező rendkívüli nyereségét megadóztató úgynevezett szolidaritási hozzájárulás egymás közti megosztására ösztönzi az Európai Bizottság a tagállami kormányokat egy jogszabálytervezetben, amelyet a napokban mutatnak be - jelentette az MTI szerint a német Handelsblatt kedden.
Szerző(k): Domokos ErikaLengyelországban nem egyszerűen nyereségessé vált a szénbányászat az árupiacok ismert zavarai miatt, hanem szárnyalni kezdett. Egy évvel ezelőtt még masszív veszteséget termeltek a lengyel bányavállalatok.
Szerző(k): Komócsin Sándor