Újabb háború kitörésétől retteg a világ: sokan attól tartanak, hogy a szombati tajvani elnökválasztás fegyveres konfliktushoz vezethet, Kína támadásba lendülhet. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint azonban most még inkább csak katonai szemfényvesztésre lehet számítani Kína részéről: hadgyakorlatokra, blokád imitálására, valós támadásra azonban nem. Függetlenségpárti jelölt győzelme valószínűsíthető, de az elmúlt nyolc évben is függetlenségpárti elnök állt az ország élén.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennJanuár 13-án parlamenti és elnökválasztást tartanak Tajvanon. A jelenleg kormányzó Demokratikus Progresszív Párt folytatná a Kínától való függetlenedés politikáját, míg a Peking haragjától és a háborútól félő Kuomintang nem zárkózik el az egyesüléstől.
Szerző(k): Gulyas ÁbelAz ukrajnai és a gázai fegyveres konfliktus, valamint az évtizedek óta tartó török-kurd háború mellett egyéb viszályokat is szemmel kell tartani, ezek is könnyen válhatnak újabb gócpontokká. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint most elsősorban Tajvanra kell figyelni, ahol függetlenségpárti jelölt győzhet a januári elnökválasztáson. Ugyanakkor az egész Közel-Kelet is lángba borulhat, ami a kőolaj-ellátás szempontjából komoly probléma lenne.
Szerző(k): EconomxAz újabb szankciók elsősorban a félvezetők gyártásához nélkülözhetetlen berendezkedésekre vonatkoznak.
Szerző(k): EconomxÖsszeomlott októberben a szabadkereskedelmi megállapodás az Európai Unióval, Kína felé bővítené kereskedelmi forgalmát Ausztrália. Anthony Albanese miniszterelnök ma érkezett tárgyalni Pekingbe.
Szerző(k): EconomxKína hétfőn kifejezte hajlandóságát, hogy katonai kapcsolatokat építsen ki az Egyesült Államokkal, miután a két ország a múlt héten megerősítette a kétoldalú kommunikációs csatornák újbóli megnyitását a haderők között.
Szerző(k): Horváth TiborAz Egyesült Államok hadseregének állítása szerint egy kínai vadászrepülőgép három méterre került egy amerikai bombázótól a Dél-kínai-tenger felett.
Szerző(k): Horváth TiborA kínai hatóságok az utóbbi években sok külföldi, illetve túl nagyra nőtt hazai cégnél kellemetlenkedtek. Most a Foxconn került sorra, amely igen fontos beszállító az Apple kínai gyártásához, egyúttal az egyik legnagyobb foglalkoztató az országban.
Szerző(k): Fellegi TamásHszi Csin-ping kínai elnök úgy véli, Kína és az Egyesült Államok kapcsolatai a legfontosabban a világon.
Szerző(k): Zádori Bence