A kellemes tavaszi időjárás hétvégéig velünk marad, azonban az agrometeorológiai jelentés borús képet festett a jövő hétről, ugyanis visszatérhetnek az éjszakai fagyok.
Szerző(k): Varga CsengeA tavaszi fagyok miatt kevesebb kajszi- és őszibarack teremhet az idén. A március 15-i hidegfrontot még túlélték a gyümölcsösök, viszont a hóvégi fagyok idején már virágba borultak a fák.
Szerző(k): Varga CsengeÁtmeneti zöldséghiányhoz vezetett Európában az energiaválság és a szélsőséges időjárás, emiatt a zöldségfélék ára az egekbe emelkedett az Európai Unió országaiban. Az Egyesült Királyságban tapasztalt üres zöldségesstandokhoz és az üzletekben bevezetett korlátozásokhoz vezető áruhiány ugyanakkor példátlan. Magyarországon a zöldségek ára jelentősen csökken a következő hetekben, mivel a hónap végére a friss hazai termés kiszorítja a drágább importot.
Szerző(k): Nagy KristófA tavalyi évhez képest jelentősen, 25 százalékkal több paradicsom teremhet az idén Magyarországon. Jelenleg csak az import kapható idehaza, az árak az egekbe szöktek, ám a következő hetekben valamelyest olcsóbb lehet a paradicsom.
Szerző(k): Nagy KristófA többi élelmiszeréhez hasonlóan jelentősen, 40 százalékkal emelkedett a kávé fogyasztói ára Magyarországon 2022-ben. 2021 előtt gyakorlatilag nem emelkedett a kávé fogyasztói ára, sőt, éveken keresztül enyhén csökkent. A jövő ugyanakkor bizonytalan: a világ kávétermesztő vidékein az éghajlatváltozás mellett komoly társadalmi feszültségek is veszélyeztetik az ellátást.
Szerző(k): Nagy KristófA következő hetekben jelentősen emelkedhet a zöldségek és a gyümölcsök ára Európában, mivel az aszály és a megugró termelési költségek miatt jelentősen lecsökkent a kínálat. Az Európai Unióban az infláció – hazánk kivételével – megkímélte a gyümölcsöket és a zöldségek ára sem emelkedett kiugró mértékben. A drágulás most viszont elkerülhetetlennek tűnik.
Szerző(k): Nagy KristófAz elmúlt évekhez képest jóval kevesebb citrusféle terem idén az Európai Unió déli tagállamaiban és Észak-Afrikában is. A globális és hazai a kereslet ugyanakkor tovább élénkül. Ez látszik az árakon is: a legkeresettebb gyümölcs ára több mint harmadával nőtt egy év alatt.
Szerző(k): Nagy KristófAz első moldáv szilvát 2017-ben adták el Németországba, ekkor összesen 220 tonnát. 2021-ben már több mint 5500 tonna csonthéjas gyümölcsöt szállítottak be, idén is tovább növekedett a kivitel. 2019-ben még hazánk volt a német piac legnagyobb beszállítója.
Szerző(k): Gecsei Ádám2021-ben az előző évhez képest 8 százalékkal több fokhagymát takarítottak be Magyarországon, a termőterület és termés ugyanakkor még mindig csökkenő tendenciát mutat. Az Agrárközgazdasági Intézet szerint idén az aszály miatt a fokhagyma fejmérete kisebb lett, viszont a termés cserébe jó minőségű.
Szerző(k): Nagy Martin