Nem magyar sajátosság a jogi konstrukció, de egyedi módon használják; a magántőkealap lett a magyar offshore.
Szerző(k): T. E.Polt Péter legfőbb ügyész az Economx cikke után közölt arról részletes adatokat, hogy mennyi korrupciós bűncselekmény is történt az elmúlt öt évben, így például megtudhattuk, hogy csak tavaly kettőezer ilyen esetet regisztráltak a magyar hatóságok. Azonban Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi vezetője a nyilvánosságra hozott meglepően magas számok dacára is úgy látja, az ügyek töredéke kerül csak a hatóságok látókörébe.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaMegőrizte tavalyi pozícióját Magyarország az Európai Unió tagországai között a Transparency International berlini központja által közreadott Korrupcióérzékelési index 2023-as rangsorában. Hazánk egymás után másodszor lett utolsó az uniós tagállamok között, és világviszonylatban is csupán egyetlen helyezést tudott előre lépni, jelenleg a 76. helyen áll a 180 országot értékelő listán.
Szerző(k): Hercsel AdélAz Európai Bizottság ma hozta nyilvánosságra a 2022-es évről szóló jogállamisági jelentését. A benne foglaltak szerint a Bizottság jó pár tavalyi ajánlása nem teljesült, és fontos területeken semmilyen érdemi javulás nem történt. A dokumentumnak döntő szerepe van abban, hogy Magyarország megkapja-e a bizottság által visszatartott uniós forrásokat.
Szerző(k): Horváth Tibor2022-ben Magyarország lett az Európai Unió legkorruptabb tagállama a Transparency International (TI) által készített felmérés szerint. Az eredmény az elmúlt bő évtizedben lezajlott, a jogállamiság erodálását, az állam foglyul ejtését (state capture) és a rendszerszintű korrupció kiépülését jelentő folyamatoknak tudható be.
Szerző(k): Horváth TiborTöbb hazai civil szervezet is reagált a magyar kormány és az Európai Bizottság között létrejött hétfő esti megállapodásra. A szervezetek szerint a kormány számára méltányos döntés született, az EU nem ment el a falig.
Szerző(k): Nagy MartinPénteken nyújtották be az Országgyűlésnek azt az intézkedéscsomagot, amely részleteket árult el az új, antikorrupciós Integritás Hatóság működéséről, ami egyike a magyar kormány Európai Bizottságnak (EB) tett vállalásainak. A Napi.hu-nak nyilatkozó korrupció elleni civil szervezetek nem várnak csodát, de pozitívan értékelik a fejleményeket. Az új hatóság ideális esetben akár hatékonyabban is felléphet a visszaélések ellen, mint amennyire állami szerveknek az elmúlt évben bármikor is sikerült. Az Orbán-kormánynak legkésőbb november végéig kell bebizonyítania, hogy Magyarországon biztonságban vannak az uniós források.
Szerző(k): Nagy MartinA magyar kormány minél előbb meg szeretne állapodni a Helyreállítási Alap forrásairól, ezért több ponton is engedett Brüsszelnek, ezek egyike egy korrupcióellenes testület létrehozása volt. Ligeti Miklós, a Transparency jogi igazgatója szerint viszont nincs garancia arra, hogy a pénzcsapok kinyitása után is harcos kedvvel üldöznék a magyar hatóságok a korrupciót.
Szerző(k): Nagy MartinJogerős az ítélet, amely szerint az Orbán-kormány nem titkolhatja, mi alapján döntött a 35 éves sztrádakoncesszió mellett. Jog szerint ki kell adni az adatokat, amelyekért a Transparency International Magyarország jogvédő szervezet indított pert. A kormány a hulladékgazdálkodást is magánkézbe adná 35 évre.
Szerző(k): Szász Péter