Tovább romlott a magyarországi korrupciós helyzet a Transparency International által közölt Korrupció érzékelési index 2021-es eredményei alapján. Míg 2020-ban a 69. helyen végzett Magyarország, addig 2021-ben a 73. helyen végzett.
Szerző(k): Tér DiánaNem titkolhatja a Nemzeti Koncessziós Iroda, milyen számítások alapján jutottak arra, hogy a magyar gyorsforgalmi utak üzemeltetését 35 évre koncesszióba adják magáncégeknek. A bíróság döntése nem jogerős, másodfokon folytatódhat a per - írja a Szabad Európa.
Szerző(k): Tér DiánaA Transzparency International Magyarország (TI) az Európai Bizottság Belső Piaci Főigazgatóságához fordult, hogy vizsgálják meg a 35 évre tervezett autópálya-koncesszió uniós jognak való megfelelőségét. A civil szervezet szerint a tervezett koncesszió több ponton is sértheti az uniós koncessziós irányelvet, valamint az uniós közbeszerzési irányelvet.
Szerző(k): Szász PéterA magyar kormánynak egyre rosszabb a viszonya az uniós intézményekkel - ismerte el Navracsics Tibor volt uniós biztos egy a Transparency International Magyarország és az Európai Bizottság által szervezett beszélgetésen, ahol Magyarország elmúlt 17 éves uniós tagságának mérlege mellett Andor László ugyancsak volt uniós biztossal egyebek mellett arra mutattak rá, hogy véleményük szerint mi vezethetett el ahhoz a helyzethez, hogy Magyarországgal szemben egyre keményebb kritikák fogalmazódnak meg és egyre kevesebb a megértés, illetve hatékony eszköz lehet-e a jogállamisági mechanizmus a problémák megoldására.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaMiközben a magyarok 69 százaléka súlyos problémának tartja a kormányzati korrupciót, és több mint a felük elégedetlen azzal, ahogyan a magyar kormány fellép a jelenség ellen, a válaszadók 48 százaléka fél attól, hogy milyen következményekkel kellene szembenéznie, ha jelentené a korrupciót – derült ki a Transparency International Globális Korrupciós Barométer (GCB) felméréséből, amely az Európai Unió 27 tagállamában mérte fel a lakosság korrupcióval kapcsolatos attitűdjeit.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaA kormány részvételével jött létre az egyik leggazdagabb új, közérdekű vagyonkezelő alapítvány, a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány, amely 501 milliárd forintnyi állami vagyon kapott. A tehetséggondozásra létrehozott alapítványtól a Transparency International Magyarország kikérte az alapító okiratát és az eddig megkötött szerződéseit - ezekből kiderült, hogy az elmúlt évben 1,6 milliárdot költöttek el szállodákra, tanácsadásra, informatikára és kommunikációra.
Szerző(k): Domokos ErikaA magyar kormány egy 431 oldalas dokumentumban próbálja győzködni az Európai Bizottságot arról, hogy jogosult az országnak megítélt mintegy 5800 milliárd forintos uniós keretre, és ennek jegyében számos intézkedést is ígér. A Transparency International Magyarország azonban úgy véli, a dokumentum helyzetértékelése alapvetően téves, a valós problémákat nem tartalmazza, így a célokhoz vezető eszközök sem lehetne alkalmasak arra, hogy a hatásukra érdemben visszaszoruljon a rendszerszintű korrupció Magyarországon.
Szerző(k): Szabó ZsuzsannaNem adott el egy lélegeztetőgépet sem a Külgazdasági és Külügyminisztérium - derül ki a tárca válaszából, amelyet a Transparency International Magyarország (TI) közérdekű adatigénylésére adott. Azt is közölték, hogy Favipiravir hatóanyagú tablettákat 1,8 milliárd forintért vásároltak.
Szerző(k): Domokos ErikaNem lenne könnyű dolga annak, aki a magyarokat az EU ellen szeretné fordítani - vélekedtek szakértők a Transparency International Magyarország eseményén. Egyelőre ugyanis szinte minden közvélemény-kutatás azt jelzi, hogy a magyaroknak nagyon erős a kötődése az EU-hoz. Ezzel együtt azonban a magyar néplélek sem mentes az ellentmondásoktól, ha konkrét dolgok megítéléséről van szó.
Szerző(k): Szabó Zsuzsanna