Bár az ország hintapolitikát folytat Kelet és Nyugat között, egyre inkább szorul a hurok, miután az Egyesült Államok szankciókat lengetett be az oroszokkal kereskedő török bankokra és vállalatokra. Recep Tayyip Erdogan török elnök közvetlenül nem kommentálta az amerikai fenyegetést, de azzal védekezik, hogy országának túlságosan is szüksége van Oroszország energiahordozóira.
Szerző(k): Sasvári MarcellAz ukránokéhoz hasonlítható háborús fenyegetettségnek kitett szigetország szolidaritásból küldött bombázásra alkalmas drónokat az orosz erők visszaveréséhez. A harcok előrehaladtával Ukrajna egyre több féle dróntípushoz jut hozzá, amik a kialakult patthelyzetben komoly technikai fölényt jelenthetnek a túlerővel szemben.
Szerző(k): Sasvári MarcellUkrajna elnöke szerint nem sokon múlott az, hogy elkezdjen szivárogni a sugárzás, miután tűz ütött ki az orosz megszállás alatt álló zaporizssjai erőmű területén. A reaktorok még időben lekapcsoltak és mostanra sikerült is őket visszakapcsolni az áramellátásba, de továbbra is kétséges, hogy az oroszok milyen sorsot szánnak az atomerőműnek valójában.
Szerző(k): Sasvári MarcellHárom finn újságírót azzal vádolnak, hogy titkos dokumentumokat tettek közzé, amik fölfedhették merre és hogyan tevékenykedik a finn védelmi erők egyik hírszerző egysége. Több éves büntetésre is számíthatnak, ha a bíróság bűnösnek találja őket.
Szerző(k): Sasvári MarcellA kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében sűrűsödnek az orosz rakétacsapások, egy 11 éves fiú is életét vesztette.
Szerző(k): Vámosi ÁgostonPerre megy az orosz állami tulajonban lévő nukláris energiaóriás az új finn atormerőmű projekt kútba dobása miatt, pedig a projekt azért állt le, mert Oroszország megtámadta Ukrajnát.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz Oroszország elleni európai szankciók egyik sarkalatos pontja az orosz energiahordozók kérdése. London az ukrajnai orosz háború kezdetén eldöntötte, hogy - bár a legfontosabb olaj és földgázforrásuk az orosz - leválik az oroszországi importról. Az utübbi hónapokban fokozatodan zárták el a csapot, és júniusban már egyáltalán nem érkezett a szigetországba orosz olaj. Érkezett máshonnan.
Szerző(k): Szabó M. IstvánA hálózatok összekötéséről már évekkel ezelőtt megállapodott a két fél, de az orosz megszállás némileg beleszólt a tervezettekbe. Bár az energia válság miatt jól jönne a plusz áram Európának, Ukrajnának pedig a háború okozta károk miatt minden bevétel számít, az helyi elosztónak még szüksége van némi hitelre a hálózatok bővítéséhez.
Szerző(k): Sasvári Marcell"Szertintem Oroszország nem gonosz, pont olyan racionális szereplő, mint bármelyik másik nagyhatalom. És ugyanúgy nagyhatalmi érdekei vannak, mint történelem során rengeteg másik nagyhatalmnak. Ukrajna kapcsán az esődleges céljuk az Oroszország saját biztonságának garantálása: katonailag egyrészt, de rezsimbiztonsági értelemben is. (...) A sikeres és boldog Ukrajna halálos veszély lenne " - többek közt erről, de a majdani ukrajnai újjáépítés nehézségeiről is beszélt a Napi.hu friss videós podcastjában Rácz András biztonságpolitikai kutató.
Szerző(k): Szabó M. István