Jelentős reálfelértékelődésen mentek keresztül az utóbbi években az európai uniós csatlakozásra váró közép-európai országok, a munkaerőköltség alapú versenyképesség azonban Magyarországon romlott a leginkább.
Szerző(k): Kolozsi PálIdén a bázishatás miatt feltehetően mérséklődik a reálbérek növekedési üteme Magyarországon, de a nemzetközi versenyképesség egyik fontos fokmérőjének tartott egységbérköltség (ULC) tovább emelkedik, szemben a rivális kelet-közép-európai államokkal – vélik a Citigroup elemzői.
Szerző(k): Molnár Csaba, Kolozsi PálBár idén a korábban vártnál dinamikusabb lesz a bérnövekedés üteme, a gazdaság versenyképességét számszerűsítő reálárfolyam mégis leértékelődik, azaz javulhat a magyar feldolgozóipar kompetitivitása – vélik az MNB szakértői.
Szerző(k): Kolozsi PálA magyar vállalatok versenyképességének javítása céljából a társadalmi partnerekkel egyeztetett, középtávú prognózison alapuló ár-bér politikát tart szükségesnek Oblath Gábor, az MNB monetáris tanácsának tagja, a Kopint Datorg gazdaságkutató igazgatója. Az utóbbi időre jellemző bérkiáramlás és a forintárfolyam erősödése ugyanis rontotta a cégek pozícióit, ennek ellensúlyozására szerinte a fiskális politikának kell lépéseket tennie. A kormány többek között a közterhek csökkentésével javítana a helyzeten.
Szerző(k): Domokos László, Baka Zoltán