Idén augusztusban ugyan 2,4 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi üzletek forgalma, ám ez főleg a kormányzatilag jóárasított üzemanyagoknak köszönhető.
Szerző(k): Domokos LászlóEurópa válságkezelő üzemmódját, a szélsőjobboldal lehetséges megerősödését, a jogállamisági vita aktuális helyzetét és a recesszió politikai következményeit járták körbe szerdán egy szakértői beszélgetésen. Bíró-Nagy András, a Policy Solutions igazgatója szerint az EU gyorsan reagált az elmúlt évek válságaira, ugyanakkor Brüsszel a jelek szerint kezd belefáradni a jogállamisági harcokba. Zsiday Viktor, a Citadella Alap kezelője nem számít gazdasági növekedésre Európában, ugyanakkor szerinte a legtöbb országban nem várható mély és tartós recesszió sem. Az uniós források megérkezése azért is fontos, mert az MNB devizatartaléka kevés.
Szerző(k): Nagy MartinA második helyre került az élelmiszer-vásárlás a brit háztartásokat leginkább aggasztó dolgok listáján, közvetlenül a tankolás után. Az egyre emelkedő élelmiszerárak miatt sorra döntik a rekordokat az élelmiszerbankok, azaz folyamatosan nő azok száma, akiknek komoly anyagi gondot jelent a bevásárlás. A magyar Élelmiszerbanknak is több munkája van.
Szerző(k): Csernátony CsabaA Világbank előrejelzése szerint a kelet-európai és közép-ázsiai országok regionális csoportjának gazdasági teljesítménye 2022-ben 0,2 százalékkal csökken, majd 2023-ban az ukrajnai háború tovagyűrűző hatásai miatt ismét gyenge, 0,3 százalékos növekedést mutat. Magyarország esetében idén jobb kilátásokkal számolnak, mint a nyáron, de jövőre jelentősen lefelé módosították a kilátásokat. Az orosz gázellátás leállítása pedig teljes k.o.-t jelentene a gazdaságnak.
Szerző(k): Szabó DánielA Magyar Temetkezési Szolgáltatók Egyesületének elnöke komoly áremelésekre számít a magas energiaköltségek miatt. A törvény szerint évente csak kétszer emelhetnek árat a hamvasztóüzemek, a december 1-jei áremelésbe pedig sokan a tízszeres gázárat is beleszámolják.
Szerző(k): Vámosi ÁgostonA Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban a fogyasztói árnövekedés éves szinten átlagosan 10,3 százalékra gyorsult augusztusban az egy hónappal korábbi 10,2 százalék után. Magyarországon is nagyon magas az infláció, és a héten közölt adatok félhetően további gyorsulást mutathatnak majd.
Szerző(k): Szabó DánielA főbb olajtermelő államok a világjárvány óta a legnagyobb olajkitermelés-csökkentésre készülnek. Mindez teljesen földre viheti az energiapiacokat, erősítve a recessziós félelmeket. A nyugati világ bár sokáig próbálta Iránt bevonni az olajkereskedelembe, hogy pótolja az orosz készletek kiesését, a forradalom közeli állapotok parkolópályára tették a perzsa államot. Az OPEC+ most tényleg kinyithatja Pandora szelencéjét.
Szerző(k): Szabó DánielA hétről hétre súlyosbodó infláció és az energiaválság árnyékában a kékgalléros munkavállalók megtartása folyamatosan új megoldásokat igényel. Ezért egyre többeknél vetődik fel az évközi béremelés és a négynapos munkahét gondolata, miközben a bumeránghatást is érdemes figyelembe venni.
Szerző(k): Molnár CsabaVan olyan kutatócsoport, amely az éves infláció mértékét 186 százalékosra teszi Törökországban. A közlekedési szektorban hivatalosan is 117 százalékos áremelkedést mértek.
Szerző(k): Vámosi Ágoston