Luxembourgban az uniós tagállamok nagyköveteinek tanácsa csütörtökön folytatódhat, hogy elfogadják az Európai Unió hatodik szankcióscsomagját. Szerda este a kormány hivatalosan azért vétózott, hogy Kirill pátriárkát is büntetőintézkedések alá vonná az államszövetség, viszont egyre több tagállam képviselője állítja, valójában a Magyarországon finomított orosz olajtermékek eladása miatt nem mondtak áment a javaslatcsomagra. Emiatt több tagállam is keménykedne Magyarországgal szemben, köztük a korábbi szövetséges lengyelek is.
Szerző(k): Szabó DánielMagyarország szerdán megakasztotta az Európai Unió Oroszország elleni hatodik szankciócsomagjának véglegesítését, ragaszkodva ahhoz, hogy Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje kerüljön le a szankcionált személyek listájáról – értesült a Reuters három diplomatától. A lengyel EU-nagykövetek pedig állítják, hogy a finomított orosz olajtermékek eladását is engedélyeztetni akarja az Orbán-kormány az embargó közepette is.
Szerző(k): Szabó DánielA hétfőn kezdődő EU-csúcson az a tervezet szerepel a tagállamok előtt, amely szerint az uniós embargó nem érinti majd az orosz olajat szállító Barátság kőolajvezetéket. Ez az lenne, amit a magyar kormány akar, de az EUrologus információ szerint ez nem elég Orbán Viktornak, ő garanciát is akar arra az EU-tól, hogy az ország akkor is energiához jut, ha a Barátságon keresztül valamilyen ok miatt nem érkezne olaj. A vétóval Magyarország az uniós forrásoktól vágná el magát, amit energetikai korszerűsítésre adnának.
Szerző(k): Domokos ErikaBár egyelőre korántsem biztos, hogy Finnország és - ha úgy dönt - Svédország csatlakozhat a NATO-hoz, mert Törökország megvétózhatja a felvételüket a katonai szövetségbe, a szakértők azt találgatják, milyen válaszlépéseket tehet a Kreml, ha a két észak-európai ország belépne a katonai szervezetbe. Van néhány ötlet.
Szerző(k): Komócsin SándorAz Európai Bizottság elnöke Budapesten vacsorázott a magyar kormányfővel, és szűkszavúan, de arról számolt be, hogy volt értelme a találkozónak, ugyanakkor hozzátette: további munkára van szükség. A téma természetesen az Oroszország elleni szankciók és az energiabiztonság volt. Szijjártó Péter külügyminiszter is megerősítette: történt némi előrelépés, de sok dolgot kell még megbeszélni, hogy Magyarország változtasson az álláspontján.
Szerző(k): K. Kiss GergelyAz Európai Unió feladata, hogy minél gyorsabban megfeleljen az uniós polgárok elvárásainak Európa jövőjére vonatkozóan, az uniós szerződések hatályán belül, ha pedig ez nem lehetséges, akkor azok megváltoztatásával - jelentette ki hétfőn Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozat záróeseményén Strasbourgban.
Szerző(k): Szabó DánielBátor lépés, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök nem támogatja az orosz energiatermékekre vonatkozó uniós embargót - írta Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese pénteki Telegram-bejegyzésében. Orbánt az orosz ortodox egyház egyik képviselője is megdicsérte, mert nem támogatja egyházi vezetők szankciós listára tételét.
Szerző(k): Domokos ErikaMagyarország megvétózza az EU javaslatát, amely az orosz olajimport tilalmáról szól, mondta a BBC-nek Kovács Zoltán, Magyarország kormányzati kommunikációért felelős államtitkára.
Szerző(k): Szász PéterHiába kérték Orbán Viktor miniszterelnököt a tavaly decemberi EU-csúcson, hogy Magyarország ne blokkolja Ukrajna csatlakozását a NATO Kooperatív Kibervédelmi Kiválósági Központjához, a kormányfő nem engedett. A konfliktus Kijev és Budapest között a kisebbségi jogokról szól, de az orosz fenyegetés közepette a minimális biztonsági lépés lett volna, ha Ukrajnát kisegítheti a NATO.
Szerző(k): Szabó Dániel