A fenntartható és zöld finanszírozás óriási ütemben növekedett az utóbbi években, és a szakértők az elkövetkező időszakra még nagyobb mértékű emelkedést jósolnak. Ezzel azonban párhuzamosan nő a ún. zöldrefestés (greenwashing) kockázata is: sok vállalat hamis vagy félrevezető „zöld állításokat” kommunikál környezetvédelmi gyakorlatával, teljesítményével vagy termékeivel kapcsolatban. Így vált a zöldrefestés a befektetők egyik legnagyobb aggodalmává az elmúlt időszakban.
Szerző(k): Molnár CsabaA drámai mértékben emelkedő energiaárak ráébresztik a cégeket és a fogyasztókat arra, hogy érdemes volna tudni, mennyire hatékony a vállalat, üzem, ipari park, bevásárló központ, vagy éppenséggel irodaház közüzemi fogyasztása, és hogy hol, mennyit lehet a rendszeren javítani. Meglepően sokat lehet fogni grandiózus korszerűsítési projektek nélkül is, de ennek az a fő oka, hogy a magyarországi energiahatékonyságot felépíteni a korszerűtlen, pazarló rendszermegoldások feltárásától kell kezdeni. A komplex energetikai audittól a konkrét beruházásokig megoldásokat kínáló Claritas Fontinum Energetics ügyvezető igazgatóját, Kercsmár Andrást kérdeztük.
Szerző(k): Szabó M. IstvánDobrev Klára és Márki-Zay Péter is számos tervvel készül környezetvédelmi kérdések kapcsán egy esetleges kormányváltás esetén.
Szerző(k): Tér DiánaAz európai gázpiac másfél évtizedig elkényeztetett helyzetben létezett, de a kegyelmi állapot mostanra megszűnt. Nincs jele annak, hogy a boldog békeidők visszatérhetnének, mert bár az extrém szintre ugráló gáztőzsdei árak ideiglenesnek látszanak, a megváltozott európai magatartás, a sérülékenyebbé váló orosz gázipar, de még a kínai klímapolitika felbukkanása is a tartósan drágább eu-s gázárat támogatja inkább. Deák Andrást, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos főmunkatársát kérdeztük.
Szerző(k): Szabó M. IstvánKomoly kihívásokkal néztek szembe, de megugrották azokat. Az Ikea azon felül, hogy két tucat új áruházat nyitott világszerte, nem volt rest alkalmazást is fejleszteni.
Szerző(k): Tér DiánaMeg kellene háromszorozni a megújuló energiákba irányuló beruházások összegét ahhoz, hogy tarthatók legyenek a klímacélok - írja új jelentésében a Nemzetközi Energetikai Ügynökség. Most már a legkonzervatívabb forgatókönyvük is az olaj iránti kereslet tetőzésével számol. Szigorú kibocsátási célok mellett jövőre már nem kéne új olajmezőt nyitni.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásAz MNB 2021. októberében elindult NHP Zöld Otthon Programja (ZOP) a jegybank új fenntarthatósági mandátuma keretében a hazai lakáshitelpiacon elsőként vezeti be a „zöld” szempontokat. A ZOP-ban az új építésű lakásokra vonatkozó aktuális, és 2022. júliustól szigorodó energetikai követelményeknél is alacsonyabb energiaigényt vár el a jegybank. Ezzel az MNB célja, hogy a jelenleg európai összehasonlításban rendkívül gyenge energiahatékonyságú ingatlanállományt környezeti szempontból fenntarthatóbb és az aktuális szabályozásnál mindig kedvezőbb energetikai megújulás felé terelje keresleti, majd ezzel összeköttetésben a kínálati oldalon is. A ZOP szigorúbb követelményei az EU taxonómiával is összhangban állnak, amelyek biztosíthatják, hogy a program tényleges hatást érhessen el „zöld” átállás terén.
Szerző(k): EconomxTíz uniós tagország, köztük Magyarország az Európai Bizottságnak címzett levelében arra szólította fel Brüsszelt, hogy az atomenergiát sorolja az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrások közé, és ezzel váljon az unió éghajlat-semlegesség megvalósítását célzó zöld programjának részévé - közölte az Euronews című brüsszeli hírportál szerdán.
Szerző(k): Szepesi AnitaEddig sem volt éppen lassú a bővülési ütem, de a washingtoni állami adminisztráció néhány év alatt megsokszorozni szándékszik a közösségi napelemes rendszerek számát és méretét. Az új célszám: 5 000 000 lakás energiaellátása.
Szerző(k): Szabó M. István