A legfontosabb alapanyagok igencsak megdrágultak, az élősertés ára egy év alatt 70-80 százalékkal emelkedett.
Szerző(k): Sánta AndrásVéget érni látszik az évek óta tartó száguldás a bécsi lakáspiacon, az emelkedő kamatok és megélhetési költségek a világ legélhetőbb városában is éreztetik hatásukat. Az árak azonban nem esnek, inkább csak nem nőnek olyan gyorsan – állítják szakértők.
Szerző(k): EconomxKevésbé jelentős, ám annál tartósabbnak bizonyuló árcsökkenés várható az étolaj alapanyagául szolgáló olajosmagvak világpiaci árában. A tartósnak bizonyuló keresletcsökkenés előzménye, hogy a nyár elején globális pánik tört ki, mert az orosz-ukrán háború miatt sokan attól tartottak, nem lesz elegendő napraforgóolaj. A pánik hatására most a többlet és a túlzott óvatosság tartja kordában az árakat.
Szerző(k): Nagy KristófSzerdán ismét emelkedik az üzemanyagok ára. A benzinért literenként várhatóan 10, a gázolajért 4 forinttal kell többet fizetni a kutakon.
Szerző(k): EconomxTavaly decemberben még csak 1050 forint volt a mák kilója a Budapesti Nagybani Piacon, ám ez mostanra 1300-1500 forintra emelkedett, vagyis egy év alatt csaknem 24-43 százalékkal drágult a bejglik kedvelt alapanyaga.
Szerző(k): EconomxAz MNB igazgatójának, Balatoni Andrásnak az elemzése szerint az árbefagyasztások tartós fennmaradása az inflációt növelő alkalmazkodási hatásokat erősíti, amelyek nagysága 2022 végéhez közeledve már elérhette a 3-4 százalékpontot.
Szerző(k): Károly GáborAz Oroszország elleni szankciók nyomán szűkülő kínálat és növekvő kereslet miatt jövőre emelkedhetnek az olajárak a világban – közölte a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA).
Szerző(k): EconomxA most bejelentett 15 százalékos nyugdíjemelés jó hír minden érinttet számára, és bizonyára lényegesen több a semminél. Akár inflációkövetőnek is nevezhetnénk, abban az esetben, ha valóban ekkora lesz a pénzromlás üteme 2023-ban. Amivel viszont nem számol: az az úgynevezett nyugdíjas infláció. Az élelmiszer árak ugyanis 43,8 százalékkal emelkedtek, és messze nem látszik még a folyamat vége.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsA GKI friss elemzése szerint a magyar GDP a harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest 0,4 százalékkal csökkent, jövőre a lakosság fogyasztása 3 százalékkal mérséklődni fog, egyszámjegyű infláció pedig jövőre sem várható.
Szerző(k): Economx