Az életmódváltás szükségességét kiemelten fontosnak tartja a Magyar Ártalomcsökkentő és Környezeti Betegségekkel Foglalkozó Tudományos Egyesület, mely edukációval és programokkal hívja fel a figyelmet a társadalmunkat érő számtalan lehetséges ártalomra (pl. levegőszennyezés, helytelen táplálkozás, függőségek), tudatosítja az emberekben ezek kockázatát, és megoldási módokat kínál ezek csökkentésére.
Szerző(k): Szász PéterMindenszentek és az azt követő halottak napja a szeretteinkről való megemlékezés mellett a gyertyagyújtásról is szól, ez pedig felejthetetlenné teheti az ünnepet, de nem pont úgy, ahogy sokan gondolják. A tűzoltók rendszeresen felhívják a figyelmet azokra az alapvető biztonsági előírásokra, melyeket a tűzgyújtás során be kell tartani, mégis, a tapasztalatok alapján rendszeresen megnő a tűzesettel járó balesetek száma az ünnepek alatt. Pedig a megfelelő technológiák használatával megelőzhető lenne a baj.
Szerző(k): Szász PéterÚj fókusszal, "Füsmtmentes város" néven folytatódik a 2021-ben elindított Dobj le 100 kilót kampány, amelyben idén a városi életmódhoz kötődő mindennapi tevékenységek alacsonyabb károsanyag-kibocsátással járó alternatíváinak kiválasztásához kaphatnak segítséget.
Szerző(k): Szász PéterImmár 24 éve rendezik meg Európában az autómentes napot szeptember 22-én, hogy felhívják a városlakók figyelmét a forgalom okozta problémákra. Ezen a napon arra próbálják rávenni az autósokat, hogy legalább a jeles nap alkalmából válasszanak más közlekedési módot és egy kicsit gondolkodjanak el azon, hogy mit tehetnének azért, hogy egy zöldebb, fenntarthatóbb városban élhessenek. Az idei év több szempontból is különleges.
Szerző(k): Szász PéterValószínűleg soha nem lesz olyan, hogy senki nem dohányzik a földön, az viszont biztos, hogy a dohánytermékek fogyasztása átalakulóban van. A Philip Morris International svájci központjában mutatta be kutatási eredményeit, amivel a vállalat meglapozná a jövőre nézve, jelentősen átalakult üzletei stratégiáját, aminek értelmében a hagyományos cigarettáknál alacsonyabb károsanyag kitettséggel járó termékei válnak legfőbb bevételi forrásává.
Szerző(k): Rácz GergőEz a nyár sem múlt el erdőtüzek nélkül, a közparkok és a nem locsolt kertek pázsitja sárga, a vízhiány az életünk része lett. A nyári vakáció idején egyre több ember gondolkozott el azon, hogy tudná csökkenteni a saját károsanyag-kibocsátását és ezáltal az ártalmakat, legyen szó közlekedésről, utazásról, dohányzásról vagy az otthoni energiafogyasztásról.
Szerző(k): Szász PéterMiközben egyre több bizonyíték áll rendelkezésre, hogy az alternatív dohánytermékek használatával kevesebb káros anyag jut az emberi szervezetbe, mint a hagyományos cigaretta fogyasztásával, az állami szabályozás gyakran gátolja ezen termékek terjedését, holott „kisebbik rosszként” - egyes kutatások szerint - javíthatnák a dohányosok egészségi állapotát – többek között erről is szó volt a 2022-es E-cigarette Summit rendezvényen.
Szerző(k): Szász PéterAz már nem vita tárgya, hogy az úgynevezett füstmentes dohánytermékek jóval kevesebb káros anyagot juttatnak az emberi szervezetbe, mint a hagyományos cigaretta vagy a vágott dohány. Az is felmerült egyes vizsgálatokban, hogy a nikotinos e-cigaretta segíthet a leszokásban. A technológiáknak azonban vannak kritikusai, akik többek között azzal érvelnek, hogy a fiatalok körében gyorsan terjednek ezek az eszközök és egyébként sem váltottak be minden, hozzájuk fűzött reményt.
Szerző(k): Szász PéterA cigarettacsempészet és a hamisítás olyan hatékonyan működik Európában, hogy adóemeléssel és ezáltal a dohánytermékek drágításával aligha lehet leszoktatni az embereket. Az olcsóbb cigaretta meg fogja találni az utat a fogyasztókhoz, ennek anyagi hasznát bűnözők fogják lefölözni a költségvetés helyett és a közegészségügyi célok sem teljesülnek. A KPMG friss jelentése szerint egy nagy franciaországi adóemelés pár év alatt megduplázta az illegális cigarettafogyasztás arányát az országban.
Szerző(k): Szász Péter