Megtöri a globális gyémántkereskedelmet, hogy havonta több százmillió dollárt érő orosz kövekkel trükköznek a piacokon. A mumbai csiszolóüzemektől a New York-i Fifth Avenue luxusüzleteiig érnek a rejtett csatornák. A gyémántkereskedelemre nem terjednek ki nemzetközi szankciók, mégis feketepiaci körülmények alakultak ki az orosz-ukrán háború miatt.
Szerző(k): Szabó DánielAz elmúlt hónapok aszályai miatt jelentősen visszaesett az olívabogyó-termés Európa-szerte, mindez pedig az olívaolajak árát is az egekbe lökheti. A hiány pedig a napraforgó- és repceolajak árára is negatív hatással lehet, miközben azokból is hiány van.
Szerző(k): Szabó DánielHiába vártak arra, hogy az ukrajnai háború okozta piaci bizonytalanságok és az emelkedő kamatlábak miatt bedőlhetnek a legnagyobb bankok is, váratlanul hatalmas bevételnövekedéseket jelentettek az európai és amerikai pénzintézetek. Ettől még a piaci volatilitás továbbra is időzített bombaként ketyeg.
Szerző(k): Szabó DánielDollárkötvény, OTP-részvény és búza - ezek a legígéretesebb befektetések most a válságban - hangzott el az SPB Befektetési Zrt. ma délelőtti online befektetői rendezvényén
Szerző(k): Herman BernadettAz olajárak hordónként 100 dollár felett maradtak, miután május óta a legnagyobb egynapos emelkedéssel zártak az árfolyamok. A kínálat szűkülésétől való félelem még a recessziós aggályoknál is erősebb. Az orosz nyersolaj-export viszont jelentősen visszaesett, mert Ázsiában is csökkent a kereslet az Uralra.
Szerző(k): Szabó DánielCsütörtök kora délutánig jelentősen csökkent az olajár azokra a félelmekre, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed meredeken emeli a kamatot, ami visszafogja a gazdaság növekedését és ezáltal a kőolaj iránti keresletet. Árcsökkentő tényező volt továbbá az amerikai üzemanyag-készletek növekedésére vonatkozó, előző nap ismertetett adat is - írja az MTI a Reutersra hivatkozva.
Szerző(k): Domokos ErikaMár a főbb ipari fémek árain látszik, hogy a világgazdaság gyors lassulásban van. A helyzet romlása nem is most kezdődött, hanem az év elején, az ukrajnai háború előtt. Mostanra az ömlesztett árura vonatkozó szállítmányozási díjak is jelentősen visszaestek, mindez pedig azt jelzi, hogy már nem csak a lábujjunkat mártogatjuk a recesszióban, hanem térdig benne állunk. Viszont épp ez a gyors leértékelődés menthet meg minket.
Szerző(k): Szabó DánielSvájc az ukrajnai invázió kezdete óta először importált aranyat Oroszországból, ami azt mutatja, hogy az iparág álláspontja a nemesfémekkel szemben enyhülhet. Az alpesi országban már kifogytak a befektetői aranykészletekből, miközben a világban az egyik legfontosabb feldolgozó a piacon. Papíron nem sújtják szankciók a nemes fémet, azért a piacon mégsem vették az orosz termékeket.
Szerző(k): Szabó DánielLapértesülések szerint enyhült Szaúd-Arábia álláspontja, s ha jönnének az Oroszország elleni szankciók, ők feltekernék a kitermelést és pótolnák a piacról a kieső olajmennyiséget. Persze azért összeveszni sem akarnak az oroszokkal.
Szerző(k): Lovas-Romváry András