Építőanyagot külföldre csak engedéllyel lehet kivinni, az államnak elővásárlási, illetve vételi joga van ezekre a termékekre, kiegészítő bányajáradékot kell fizetni 3 milliárd forint árbevétel felett, továbbá szigorított a kormány a bányászati- és a verseny törvényen is. A jogszabályok péntektől hatályosak.
Szerző(k): Németh GézaA májusi, bő 120 milliárd forintnyi új lakáshitel-szerződésnek köszönhetően az év első öt hónapjában már 460 milliárd forint felett járt a piac, ami éves összevetésben 21,6 százalékos növekedés – írta a Világgazdaság a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataira hivatkozva csütörtökön.
Szerző(k): Szabó DánielA fogyasztóvédelem is bekapcsolódik az építőipari alapanyagok piacának drasztikus áremelkedések miatt szükségessé vált, fokozott ellenőrzésébe. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) elrendelte, hogy a megyei kormányhivatalok munkatársai az ország minden részében keressék fel a forgalmazó kiskereskedelmi egységeket - közölte a minisztérium.
Szerző(k): Szepesi AnitaBudapesten tavaly a második félévben kevesebb mint 10 ezer forinttal nőtt az eladó lakóingatlanok átlagos négyzetméterára, az idei első félévben viszont több mint 60 ezer forinttal, ami egy 100 négyzetméteres lakás vagy ház esetében hat hónap alatt 6 millió forintos áremelkedés. Az idei drágulás hátterében az építőanyagok brutális áremelkedése áll, az ingatlan.com friss elemzésében azt is vizsgálja, járhat-e kártérítés az érintetteknek, ha az árak elszállását kartellezés okozta.
Szerző(k): Szepesi AnitaA kavicson, a homokon és a sóderen kívül a cementre és adott esetben egyéb termékekre is kiterjednek majd az építőanyag-piacon tervezett állami korlátozások - közölte Nagy Márton, a miniszterelnök főtanácsadója a Magyar Nemzettel. Szerinte a hazai bányákból kitermelt és feldolgozott kavics, sóder és homok árrobbanása nem magyarázható a világpiacon tapasztalt vasipari és faáruk áremelkedésével.
Szerző(k): Szabó DánielEnyhítik a feszültséget az építőipari értékláncon belül a kormányfő által bejelentett intézkedések, ám mivel világkereskedelmi háború zajlik, az ágazat importkitettsége pedig 48 százalékos, a hazai piaci szereplők és a kormány csak részlegesen tudják kezelni az építőanyagok drasztikus áremelkedésével és hiányával járó problémákat - kommentálta lapunk kérdésére a kormányfő mai bejelentését Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnöke.
Szerző(k): Szepesi AnitaPéntek délutánra, estére meglesz az 5,5 millió beoltott, így a hétvégére hatályba léphetnek a korábban eldöntött lazító intézkedések. Orbán Viktor miniszterelnök szerint a kormány beavatkozik az építőipari nyersanyagok árazásába, mivel indokolatlan extraprofithoz jutnak a háztartások rovására a kereskedők.
Szerző(k): Rácz GergőEgyre több építőiparral kapcsolatos panasz érkezik a Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH). Egyes építőanyagokból bizonyos helyeken áruhiány alakulhatott ki, a kereskedések a beszerzési árak gyors változásaiból fakadó kockázataikat igyekeznek áthárítani a vásárlókra. A drágulás leszűkíthette a vásárlók reklamációs lehetőségeit, gyakori a teljes vételár előre fizetése és a hibás teljesítés - írja a GVH.
Szerző(k): Domokos ErikaNapokon belül bejelenti a kormányzat, miként reagál arra a jelenségre, hogy az építőanyagipar akár száz százalékot meghaladó mértékben emelte az árakat, amivel lényegében lenyelik a családoknak, az otthonteremtéshez szánt támogatást - idézi a Magyar Hang Orbán Viktor mai sajtótájékoztatóját, amelyet Eduard Heger új szlovák kormányfővel közösen, a Karmelita kolostorban tartott.
Szerző(k): Szepesi Anita