Az Oroszország és Ukrajna közötti feszültségek miatt már egyre magasabb a búza, a kukorica és a napraforgóolaj jegyzése a határidős piacokon. A feldolgozók próbálnak alternatív ellátási útvonalakat találni, de az elemzők és kereskedők szerint a konfliktus jelentősen felhajtja majd a világpiaci élelmiszerárakat, amelyek már így is többéves csúcsok közelében vannak. Az étolajat ugyan megvédi az árstop, de a kenyér nem biztos, hogy megússza.
Szerző(k): Szabó DánielKomoly feszültséget okoz az orosz-ukrán konfliktus: nem csak az európai energia gazdálkodás állhat rajta, de a világ élelmiszer-ellátása is. Szakértők szerint az infláció gyakorlatilag elkerülhetetlen, ez pedig a világ több pontján lázadáshoz is vezethet.
Szerző(k): Sasvári MarcellAz élelmiszerárstop hatálya alá tartozó tartós élelmiszerekre vonatkozóan mennyiségi korlátozást vezet be februártól a Lidl Magyarország – szúrta ki a Pénzcentrum. A kormány csak az árakat és azt határozta meg, hogy minden termékből lennie kell a boltokban, de ilyen kitételt nem tiltott meg.
Szerző(k): Szabó DánielA boltosok jó része szerint teljesen rossz úton jár a kormány, ha az online pénztárgépek adatai alapján akarja meghatározni az októberi árszintet: sokuk egyáltalán nem rögzíti, hogy milyen terméket milyen áron adott el, mivel erre nem volt jogszabályi kötelezettség. Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnöke szerint is tévút ez a módszer, valószerűtlen, hogy sikerülne így dönteni a hét befagyasztott élelmiszer áráról, valamint hogy azt aztán be lehetne tartatni a kereskedelmi szektor szereplőivel.
Szerző(k): Szabó DánielA termelők és a kereskedők is megoldják majd, hogy ne veszítsenek az árstoppal, véli Raskó György agrárközgazdász, aki szerint a jobb minőségű magyar áru külföldre mehet, a helyére pedig jöhet az olcsó importáru - írja cikkében a 24.hu.
Szerző(k): Domokos ErikaEgyfajta állatorvosi lóként mutatja az élelmiszerek drágulását az étolaj árának másfél éve tartó emelkedése, aminek ráadásul a szakértők szerint még nincs vége. Karácsonyra tovább drágulnak az élelmiszerek.
Szerző(k): Komócsin SándorIsmét a világ legnagyobb étolajexportőre lett Ukrajna 2020-ban, csakúgy, mint egy évvel korábban - közölte az ukrán Agribusiness Club nevű szövetség. A legtöbb étolajat India, Kína és Hollandia importálta Ukrajnából.
Szerző(k): Domokos ErikaIsmét elszabadulni látszik egy olyan élelmiszeripari termék ára, amit napi szinten, tulajdonképpen az összes magyar háztartásban használnak. Az egyszerű napraforgó étolajért egy évvel korábban még több mint harmadával kellett kevesebbet kicsengetni a boltokban. Mi lesz így vasárnapi rántott hússal?
Szerző(k): Molnár Csaba