Például a betonacéloknál 35 százalékos, a faanyagoknál 20 százalékos az árcsökkenés. A vállalási határidők is jóval korábbra kerültek. Sőt, mára megszűnt az áruhiány is.
Szerző(k): EconomxAz építőipar szerződésállománya országosan 28 százalékkal, míg Budapesten mintegy 15 százalékkal lett kisebb éves szinten, ezáltal legtovább a fővárosban fog kitartani olyan mértékben a piaci megrendelés, mint amire a szakma vágyakozik – mondta az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
Szerző(k): Varga CsengeEllentétes hatást válthat ki az ingatlanpiacon már idén a városi CSOK eltörlése: az év végéig sokan vehetik igénybe a kifutó családtámogatási formát, miközben a beruházások leállhatnak, mert a befektetők kivárásra játszanak. Egy biztos: zuhanórepülésben van az új beruházások száma, a tavalyinál átlagosan kétszer gyorsabban kapunk építkezéshez szakembert.
Szerző(k): EconomxA Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint márciusban majdnem tizedével zsugorodott egyetlen év alatt az építőipar. Az ÉVOSZ elnöke szerint még nem értük el a mélypontot. A visszaesést leginkább az elszállt kamatok és az állami beruházások visszafogása okozza, amiben óriási szerepe van az uniós források csúszásának is.
Szerző(k): Károly GáborNem túl optimisták a szakemberek a 2023-as és a 2024-es év lakáspiac trendjeivel kapcsolatban. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének kerekasztalbeszélgetésén Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára elárulta, hogy a kormány kiemelten foglalkozik a lakáspiaci helyzettel.
Szerző(k): Koncsek RitaMagyarországon 110 ezerrel nőtt a lakásállomány az elmúlt hét évben, mondta Lánszki Regő, a Construma Nemzetközi építőipari szakkiállítás megnyitóján. Kiemelte: arra fogják ösztönözni a vállalkozásokat, hogy a kutatás-fejlesztési projektjeiket Magyarországon lévő telephelyeiken végezzék. És a közbeszerzésekben is előnyt fognak élvezni a hazai alapanyagok.
Szerző(k): Koncsek RitaA megrendelők tudatosabb döntéseinek támogatása érdekében a készházaknál idén bevezetik a karbonsemlegességi mutatót, ami azt jelzi, hogy az adott épület milyen karbonlábnyommal rendelkezik. Uniós szinten 2030-ig kötelezővé teszik a használatát.
Szerző(k): Varga CsengeAz építőiparban a termelés visszaesését: a megrendelés-állomány csökkenését valószínűsíti az idén az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége, ezeket a várakozásokat azonban a szövetség elnöke, Koji László szerint az idén is elérhető csok mérsékelheti.
Szerző(k): Hercsel AdélBár még nincsenek végleges számok, a jelenlegi adatok azt mutatják, hogy az építőipar volt 2022-ben a magyar gazdaság húzóágazata. Az általános gazdasági válság hatásai ellenére a GDP növekedési ütemét meghaladva tudott működni ez a szektor.
Szerző(k): Sz.Horváth Zsolt