Az olasz áramszolgáltatók rendkívüli áramkorlátozást vezettek be, miután a hosszú ideje tartó kánikulában a légkondicionálók használata miatt megugrott az áramfogyasztás. A gondokat súlyosbította, hogy a hasonló helyzetben lévő Franciaország megtagadta 800 megawatt áram exportját.
A legnagyobb szolgáltató, az Enel S.p.A., valamint a római ACEA, a milánói AEM és az AEM Torino múlt csütörtök reggel 1-1,5 órás áramszünetet tartott, s ezt rotációs rendszerben folytatták, hogy megelőzzék a villamosenergia-rendszer összeomlását. Elsősorban az ipari nagyfogyasztókat kapcsolták le, a kórházak, laktanyák és egyéb közintézmények zavartalanul működhettek, de arra kérték a lakosságot, igyekezzenek minél kevesebbet használni háztartási gépeiket és a lifteket. A június még olasz mércével is rendkívül forrónak számított - Rómában a havi átlag 34,8 Celsius-fok volt, amire 1782 óta nem volt példa. Olaszország legnagyobb folyója, a Pó emberemlékezet óta nem volt ilyen sekély és az aszály a szakértők szerint idén 10 százalékkal, 4 milliárd euróval csökkentheti a mezőgazdasági termelés értékét. A szárazság miatt a folyók vízszintje a normális töredékére apadt, ami Európa-szerte jelentősen csökkentette a vízi és a nukleáris erőművek teljesítményét. Franciaországban az áramtermelés mintegy 80 százalékát adják az atomerőművek.
Eddig Olaszországban volt a legdrágább az áram Európában, de most felzárkózóban van Franciaország is, ahol 1 megawatt/óra tőzsdei ára csúcsidőben már 500 euró, megdöntve az eddigi rekordokat. Ebben szerepet játszott a hőhullám mellett az energetikai dolgozók sztrájkja is. Az Electricité de France, amely általában áramot szállít Olaszországnak és Németországnak, vevőként jelent meg a német árampiacon, 60 százalékos áremelkedést idézve elő.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.