Minden egyes magánszemély, aki személyi jövedelemadót fizet, évente felajánlhatja adója 1 százalékát egy civil szervezetnek, és egy másik 1 százalékát egy bevett egyháznak vagy a Nemzeti Tehetség Programnak. Ezt egy picit megkavarhatja, hogy a kormány „szja-mentessé teszi” az édesanyákat, tehát nekik a jövőben nem kell majd személyi jövedelemadót fizetniük – a négygyermekeseknél ezt már bevezették, 2026-tól pedig jönnek a 30 év alatti egygyermekes édesanyák, még idén októbertől a háromgyerekesek, majd 2030-ig ezt fokozatosan kiterjesztik a kétgyermekes anyákra is.

Ezzel a költséggel számolnak 

Az Index birtokába jutott kormányzati számítás szerint a legnagyobb kiadással a kétgyermekes édesanyákat érintő szja-mentesség jár, ami 600-700 milliárd forintos kiadást jelent. A kalkuláció szerint

  • a 25 év alattiak szja-adómentessége – ezt 2022-ben vezette be a kormány – 230 milliárd forint bevételkiesést jelent 2026-ra a költségvetésből. Éves szinten 550-600 ezer főt érint az intézkedés.
  • 2023 óta a 30 év alatti édesanyák mentesülnek az szja-fizetés alól. A kormány úgy számol, hogy ha valamennyi 30 év alatti anya szja-mentes lesz, akkor az 55-65 ezer főt érint. Az éves költségvetési hatása 40 milliárdra tehető. Mivel az átlagbérig terjedő korlát is megszűnik 2026-tól, és a kedvezményt azok is megkapják visszamenőleg, akiknek a gyereke a bevezetése előtt született, további 10 milliárd forintos terhet jelent a költségvetésnek.
  • A 40 év alatti kétgyermekes édesanyák adómentessége (ami 2026-ban lép életbe) mintegy 120 ezer anyát érint és mintegy 120 milliárd forintot hagy a családoknál. A kormány számítása szerint valamennyi kétgyermekes anya adómentessége 600-700 ezer családot érintene és összesen 600-700 milliárd forintos kiadást jelentene. Az intézkedés 2027-ben és 2028-ban további 200-220 ezer anyát, 2029-ben pedig 110 ezer főt érint kedvezően.
  • A háromgyermekes anyák élethosszig tartó szja-mentessége teljesen új elem, októbertől élesedik. Ezzel 2026-ra további 200 milliárd forintot helyeznek így át a családok zsebébe, és mintegy 200-250 ezer édesanyát érint a bejelentés.
  • A négygyermekesek adókedvezménye folytatódik, ez 65-70 ezer főt érint, a költségvetésben pedig 50 milliárd forinttal számolnak.

Több százezren esnek ki azok közül, akik eddig felajánlhatták adójuk egy százalékát. Ez ugyanis nem plusz költség, itt arról dönthetünk, hogy a már befizetett adónk egy része hova kerüljön – ha nem rendelkezünk róla, akkor ez az összeg az államnál marad. A rendelkező nyilatkozatot a NAV online felületén (például Ügyfélkapun keresztül), vagy a bevallással együtt lehet leadni – idén is május 21. a határidő.

Mekkora lehet ez az összeg, amitől elesnek a civil szervezetek?

Erre a kérdésre egyelőre nincs pontos válasz – csak megbecsülni lehet, hogy hogyan alakulnak majd a keresetek, az édesanyák száma és így tovább. Viszont a tavalyi adatok alapján legalább a nagyságrendjét a kieső összegnek meg lehet becsülni.

  • adózók és felajánlók száma, felajánlott összeg

Ez a része talán a legegyszerűbb: 2024-ben körülbelül 4,5 millió adózóból 1,77 millióan ajánlották fel a személyi jövedelemadójuk 1 százalékát – tehát az adófizetők több mint harmada, 39 százaléka –, így összesen közel 17,3 milliárd forint jutott a civil szervezeteknek. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos – a felajánlással élő – adózó összesen körülbelül 9800 forintot ajánlott fel a kiválasztott civil szervezetnek.

  • hány főt érint az anyák szja-mentessége?

Itt Nagy Márton fentebb már idézett Facebook-posztjából tudunk kiindulni – és az egyszerűség kedvéért csak a jövő évit, a 2026-os adózási évet nézzük: ugyanis ekkortól már érvényben lesz az szja-mentesség

  • a 30 év alatti anyákra;
  • a 40 év alatti kétgyermekes anyákra;
  • és a 3 gyermekes anyákra is;
  • (a 4 gyermekesekét már korábban bevezették, így azzal nem számolunk most, mert ők már „korábban” kiestek ebből a körből).

A gazdaságfejlesztési miniszter számokat is társított ehhez, hogy összesen hány anyát (és családot) érinthetnek, illetve mekkora költségvetési vonzata lesz ezeknek az intézkedéseknek. A középértékkel számoltunk, így összesen 400 ezer adózót érint az szja-mentesség 2026-tól.

  • mekkora összegtől eshetnek el így el a civil szervezetek?

Ha azt feltételezzük, hogy a fenti három csoportra is ugyanazon jellemzők vonatkoznak, mint a társadalom egészére – azaz ők is „átlagos felajánlók, adózók”, akkor a 400 ezer érintettnek a 39 százaléka, azaz 156 ezer fő az, aki a 2026-os adózási évre már nem ajánlja majd fel adója egy százalékát. Ezt felszorozva az átlagos, közel 9800 forintos fejenkénti felajánlott összeggel, körülbelül 1,52 milliárd forint jön ki: tehát ennyivel kevesebb lehet majd a civileknek felajánlott összeg, ami az összes legutóbbi felajánlások körülbelül 8,8 százaléka – 

azaz majdnem tizedével csökkenhet majd a civil szervezeteknek nyújtott 1 százalékos felajánlások összege.

Arról itt írtunk, hogy tavaly a legtöbb felajánlást a Partizán Rendszerkritikus Tartalomelőállításért Alapítvány (416 millió forintot közel 37 ezer felajánlótól), a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány (332 millió forintot 32 ezer főtől), illetve az Országos Mentőszolgálat Alapítvány (328 milliót 34 ezer adózótól). 

Az ábra a 2024-es felmérs alapján mutatja a megoszlást.

A legnagyobb összegeket kapó alapítványoknál tízmilliókban mérhető kiesést okoz majd az, hogy kevesebb szja-fizető lesz jövőre: a Partizán például a fentiek alapján 36,6 milliótól, a Heim Pál és a mentősök pedig körülbelül 29-29 millió forintnyi támogatástól eshetnek majd el a 2026-os adóév után.