Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ híre alapján az állami hírügynökség, a Magyar Távirati Iroda (MTI).

Az Economx, amelynek fő feladata, hogy tájékoztasson, főleg abban a világban, amelyben napról-napra írunk cikkeket az internetes csalásokról, és az ellene megteendő lépésekről, fontosnak tartotta ezt az információt. Bár a médiában nem voltunk egyedül, akik úgy gondolták, hogy ezt a belga hírt fontos tudatni, bevalljuk: jóhiszeműen áldozatul estünk. Kiderült utólag, hogy április elsejei tréfa volt.

Az eredeti, április 1-ji belga tréfahír pedig ez volt: 

„A kibervédelmi jogosítvány a 2026-2030-as nemzeti kiberbiztonsági stratégia része, amelynek célja, hogy Belgium Európa egyik legkevésbé sebezhető országa legyen az online térben történő támadásokkal szemben.

Az új szabályozás értelmében minden internetfelhasználónak online vizsgán kell bizonyítania alapvető kiberbiztonsági ismereteit. A sikeres vizsga után kiadott jogosítvány automatikusan összekapcsolódik a személyi számmal, és elengedhetetlen lesz olyan az szolgáltatásokhoz, mint például az e-mail, a közösségi média vagy az internetes banki ügyintézés.

Ahogy  jogosítvány kell az autóvezetéshez, úgy ma már digitális jogosítványra is szükség van az internet biztonságos használatához. Túl sokan esnek áldozatul adathalász támadásoknak anélkül, hogy tudnák, mi történik. Ezzel a kezdeményezéssel megelőzni és felkészíteni szeretnénk a felhasználókat – nyilatkozta Miguel De Bruycker, a belga kiberbiztonsági központ főigazgatója.

A kiberjogosítvány három típusát a felhasználók tevékenységi köréhez igazítják.

  • az A típus a magánszemélyek számára;
  • a B a vállalkozóknak és webáruház-tulajdonosoknak;
  • míg a C típus a köztisztviselőknek és informatikai szakembereknek készül.

Az online vizsgát évente három alkalommal lehet megismételni, és a pótvizsga díja 123,45 euró lesz.

Akik nem rendelkeznek érvényes engedéllyel, őket 2027-től akár 72 órára is korlátozhatják az internethasználatban, sőt, egyes esetekben „kiberfelügyelet" alá is kerülhetnek.

A vizsga az állami Gondtalanul böngészni (Surfer sans soucis) platform tananyagain alapul, amely digitális alapképességeket nyújt, mint például

  • az adathalász e-mailek felismerése;
  • a kétlépcsős azonosítás alkalmazása;
  • balamint az online veszélyek elkerülése.

A belgiumi internetezők már most felkészülhetnek a vizsgára a platformon elérhető önellenőrző teszttel."

Magyarországon alig vezették be az Ügyfélkapu+ szolgáltatást, az internetes bűnözők azonnal meglátták a lehetőséget, miközben az új rendszer bevezetésének célja éppen az adatbiztonság megerősítse volt. Az átállás során a felhasználóknak meglévő Ügyfélkapu fiókjukkal kellett belépniük, majd a Google Authenticator vagy más hitelesítő alkalmazás segítségével aktiválniuk az Ügyfélkapu+ fiókjukat. Persze már itt is vigyázni kellett, mivel akadtak olyan alkalmazások, amelyek fizetősek voltak. Itt vannak a részletek >>>