„A hazai üzemanyagárak a kőolaj világpiaci árának, a dollár-forint, illetve az euró-forint árfolyam alakulásának függvényében változnak. Az utóbbi néhány hétben sajnos mind a két árat befolyásoló jegyzés kedvezőtlen irányba változott” – mondta az InfoRádióban Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára.
A Brent-típusú kőolaj jegyzésára néhány hét alatt több mint 20 százalékot emelkedett, plusz a forint is sincs ereje teljében, több mint öt százalékos gyengülést láthattunk az elmúlt napokban a dollárhoz képest. Többek közt ezeknek köszönhető, hogy a kutakon folyamatosan emelik az árakat.
A töltőállomásoknál – a benzint és a gázolajt tekintve egyaránt – a 2021-es számadatok mutatkoznak, tehát a fogyasztásban egyelőre nincsenek drámai esések.
„Természetesen most, hogy a 600 forintos szintet stabilan átlépte, és most már jelentős mértékben meghaladja a hazai üzemanyagár, azt gondolom, már az augusztusi számadatokban is fogunk némi visszalépést tapasztalni. Tehát az év hátralevő részében a fogyasztás némiképpen csökkenni fog”
– nyilatkoza Grád Ottó. Hozzátette: a kőolaj áremelkedése le fog lassulni, inkább stabilizálódni fog az év hátralevő részében, és valahol a 85 dollár környékén fog kialakulni egy újabb egyensúly.
Azt is kifejtette, hogy január 1-től jövedékiadó-emelés lesz. Az unió minimális jövedékiadó-szintet ír elő, és meglehetősen eltérő az európai uniós tagországok jövedéki adója, vannak, akik a minimumnál magasabb adót alkalmaznak. Erre minden joga megvan a magyar kormánynak.
Emiatt a MÁSZ főtitkára úgy gondolja, hogy
kedvezőtlenül hat majd a fogyasztásra és az inflációra is, és a bruttó 40 forintot meghaladó adóemelés mindenképpen megjelenik majd az üzemanyagok árában.
Ha a jelenlegi helyzet nem változik az év elején, és marad a 650 forint körüli üzemanyagár, akkor akár 700 forint feletti literárral is számolhatunk jövő év elején, ami már biztosan drámai visszaesést hoz a fogyasztást illetően.