Az Európai Unió (EU) célja, hogy 2030-ra tízszeresére növelje a biogáz termelését és felhasználását, ami Magyarország számára is komoly lehetőséget kínál az energiamix bővítésére és fenntarthatóbb jövő építésére.
Az Anaergia nemzetközi, Magyarországon is jelenlévő biogáz-technológia és fenntartható energia megoldásokkal foglalkozó vállalat szerint
Kapcsolódó
- a biogáz a hazai energiamixben jelenleg 0,9 százalékot képvisel,
- ami némi szándékkal és szervezéssel könnyedén lehetne a tízszerese is, de a 15 százalék sem elérhetetlen cél.
Ha minden olyan keletkező anyagot biogáztermelésre használna az ország, ami erre alkalmas, akkor a jelen viszonyok között akár az összes hazai földgázfelhasználás harmadát is meg lehetne termelni.
– hangsúlyozta Assaf Onn, az Anaergia vezetője a cég közleményében, amelyben hozzáteszi: a biogáz mindenre használható, amire a földgáz,
- így az áramtermelésen túl
- járművek közvetlen hajtására is,
- de betáplálható a gázvezeték-hálózatba is, csökkentve Magyarország sokat emlegetett energetikai kitettségét.
Teljesen zöld, megújuló és környezetbarát energiáról és termelésről van szó, ami nemcsak, hogy nem terheli a környezetet (karbonlábnyoma negatív), de szagterhelést sem jelent a mai technológia mellett.
Az Anaergia technológiája megakadályozza az erős üvegházhatású metán felszabadulását a lebomló szerves hulladékból a lerakókban, hozzájárul a szén-dioxid-semlegességhez és mérsékli a globális felmelegedést.
Az eljárás végén olyan szagtalan, de magas tápértékű, szerves trágya marad hátra, ami a földekre juttatva igazoltan jobb paraméterekkel rendelkezik, mint az állati trágya közvetlen kijuttatása.
Gazdagítja a talajt és gyorsítja a humuszképződést, ezzel is a fenntartható gazdálkodást szolgálva.
A megoldandó feladatok nagy része nem is a feldolgozáshoz, hanem az alapanyagokhoz kapcsolódik.
Bár a MOHU például elindította a háztartási élelmiszerhulladék szelektív gyűjtését,
az alapanyag döntő hányada a közműrendszerekben és az agráriumban keletkezik, ezeket a mennyiségeket kellene minél inkább becsatornázni a biogáztermelésbe.
Ennek megoldásán sokan és sok szinten dolgoznak, de az országos lefedettség és az egységes támogatási rendszer még a távoli jövő.
A biogázüzemek építésében világelső Anaergiát a több magyarországi befektetéssel is rendelkező Marny Investissement S.A. irányítja.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!