Fokozódott a vevői érdeklődés a budai kerületek iránt 2023 változó ingatlanpiacán. A fővárosi szerződéskötések között megduplázódott a budai eladások aránya 2022-höz képest. Az idén egy teljes szobával tágasabb otthonokat vásárolnak, viszont a tavalyinál közel harmadával többet költenek a vásárlók Budán a Duna House adatai szerint.
Tartósan átvehették a változó ingatlanpiacon a belváros szerepét a budai kerületek.
Az idén már hat alkalommal előzte meg Újbuda, a II. kerület vagy mindkettő egyszerre Erzsébet- és Terézvárost az ingatlanközvetítő kerületek közötti népszerűséget vizsgáló felmérése szerint – jelentette ki Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője. A főváros 23 kerülete közül két budai kerület is dobogós helyen végzett most szeptemberben a Duna House adatai alapján.
A keresettségi lista élén az újépítésű lakóparkokban bővelkedő kerületek állnak:
- Újbuda (17,4 százalékkal) osztozik Angyalfölddel,
- a második helyen a II. kerület végzett,
- Óbuda a hetedik helyet foglalja el a sorban,
- a Hegyvidék a nyolcadik,
- az I. kerület pedig a tizenkettedik volt a népszerűségi listán.
Azonban a sor túlsó felén is találkozni budai kerülettel, ugyanis Budafok-Tétény csekély arányban, mindössze a vevők 3,8 százalékánál került a preferált lokációk közé.
Nem csak az érdeklődés, de a megvalósult ingatlantranzakciók tekintetében is erősödött a budai kerületek jelenléte az idei év során.
Míg a 2022-es év fővárosi tranzakcióinak mindössze 11,5 százaléka zárult a budai oldalon, addig 2023 első három negyedévében végbement eladások közel negyede, 24 százaléka Budán történt a Duna House értékesítési adatai alapján.
A budai miliőt választó vásárlók közel harmada, 32 százaléka végül a XI. kerület mellett döntött, de jelentős arányban, 23 százalékban szerződtek II. kerületi és 21 százalékban óbudai ingatlanra. A fővárosi kerületek közötti népszerűséget vizsgáló felmérés eredményével ellentétben a létrejött tranzakciók között nem Budafok, hanem az I. kerület lett a sereghajtó, mindössze a vevők 6 százaléka köteleződött el a kerület mellett
– tette hozzá a szakértő.
A hat budai kerületben 2023 első három negyedévében átlagosan közel 1,05 millió forintba került az otthonteremtés négyzetméterenként. Ez 8 százalékos ingatlanár-emelkedést mutat a 2022-es adatokhoz képest.
Van remény, bár történelmi távlatokat kell legyőznie az ingatlanpiacnak
Válságos időszakot élünk, de lehet hogy ezek már csak az utolsó hónapok és januárjától fordulat jöhet. A KSH adatai szerint az idei év második negyedévében ötödével kevesebb adásvétel történt, a lakásárak pedig 2,2 százalékkal csökkentek. Bővebben >>>Az ingatlanra fordított átlagos összeg 2022-ben mindössze 61 millió forint volt a budai kerületekben, az idei évben azonban közel 30 százalékkal, 78,5 millió forintra nőtt ez az érték. Nagyobb alapterületű otthonokat választottak ugyanakkor a vásárlók, hiszen a tavalyi átlagos 61 négyzetméternél 14 négyzetméterrel tágasabb ingatlanokra szerződtek.
A legdrágább budai kerület a XII., itt 1,3 millió forinthoz közelít a négyzetméterenkénti átlagár.
Összességében a legtöbbet a II. kerületben költöttek a vevők ingatlanvásárlásra, itt az átlagos ingatlanérték kevéssel több mint 108 millió forint,
A legalacsonyabb négyzetméterárakkal a XXII. kerületben találkozhatnak a vásárlók: itt 758 ezer forintba került átlagosan a kerületben egy négyzetméter.
Vételár tekintetében a népszerűségi lista élén álló Újbuda jelenti a vevők számára a mentsvárat: itt átlagosan 60,4 millió forintból is megoldható az otthonteremtés. Ezért az összegért egyébként egy élhető, 65 négyzetméteres lakás vásárolható.
Alapterület szempontjából Budafok a rekorder: itt átlagosan 103 négyzetméteres élettérrel rendelkező ingatlanokra szerződnek az ügyfelek.
A legnagyobb alapterületű értékesített ingatlan egy 425 négyzetméteres családi ház volt a III. kerületben, amelyért 290 millió forintot fizetett a vásárló. Míg a legkisebb alapterületű lakásért egy 12 négyzetméteres, lakható állapotú, téglaépítésű minigarzonért 666 ezer forintot kapott négyzetméterenként az eladó, a vevőnek pedig mindössze 8 millió forint kiadást jelentett.