A Harvard Egyetem munka- és gazdaságtörténeti szakértője kapja az idei év utolsó Nobel-díját. Claudia Goldin készítette az első átfogó beszámolókat a nők keresetéről és munkaerő-piaci helyzetéről az évszázadok során. Kutatása feltárja a változások okait, valamint a nemek közötti fennmaradó különbségek fő forrásait – írja a Svéd Akadémia.

A poszt megjegyzi, hogy a nők messze alulreprezentáltak a globális munkaerőpiacon, és ha dolgoznak is, kevesebbet keresnek, mint a férfiak. Claudia Goldin 200 évnyi adatot kutatott át az Egyesült Államokból, ami lehetővé tette számára, hogy bemutassa, hogyan és miért változtak a nemek közötti kereseti és foglalkoztatási különbségek az idők során.

Ugyan történelmileg a kereseti különbségek főként az oktatásban és a foglalkozásválasztásban mutatkozó különbségekkel magyarázhatók, Claudia Goldin azonban kimutatta, hogy ma már az azonos foglakozású férfiak és nők között is kereseti különbség van, ami nagyrészt az első gyermek születésével keletkezik.

Jakob Svensson, a gazdaságtudományi díj bizottságának elnöke szerint Claudia Goldin úttörő kutatásának köszönhetően ma már sokkal többet tudunk a mögöttes tényezőkről, és arról, hogy milyen akadályokkal kell a jövőben foglalkozni.

Idén két magyar kutató, Karikó Katalin és Krausz Ferenc is Nobel-díjat kapott.

 

Adósság áll a házhoz: drámai a lakosság kiszolgáltatottsága, főleg a nőké

Legújabb kutatásunk fényében bátran állíthatjuk, hogy ha nagyobb adóssággal szembesülünk, első körben megpróbáljuk a saját zsebünkből finanszírozni. Majd második körben jöhetnek a családi és a baráti kapcsolatok. Viszont a magyar lakosság ugyanakkora arányban fordul a bankhoz, mint kér kölcsön a környezetétől. A helyzet pedig egészen drámai, hogy a nők anyagilag mennyivel kiszolgáltatottak a férfiakhoz képest. Bővebben ->