A dél-koreai titkosszolgálat azzal vádolta meg a kínai mesterséges intelligencia alkalmazást, a DeepSeek-et, hogy „túlzottan" gyűjti a személyes adatokat, és az összes bevitt információt felhasználja a saját maga képzésére. Egyben megkérdőjelezte az alkalmazás válaszait a potenciálisan kényes kérdésekre - számolt be a Reuters.
A dél-koreai Nemzeti Hírszerző Szolgálat (NIS) közölte, hogy a múlt héten hivatalos értesítést küldött a kormányzati szerveknek, amelyben felszólította őket, hogy tegyenek biztonsági óvintézkedéseket a DeepSeek mesterséges intelligencia alkalmazással kapcsolatban .

„Megerősítést nyert, hogy más generatív AI-szolgáltatásokkal ellentétben a DeepSeek csevegőrekordjai átvihetők, mivel az alkalmazás olyan billentyűzetbeviteli mintákat gyűjtő funkciót tartalmaz, amelyekkel azonosítani lehet az egyéneket és kommunikálni a kínai cégek szervereivel, például a volceapplog.com-mal” - hívta fel a figyelmet a NIS.

Dél-Korea egyes minisztériumai már le is tiltották az alkalmazáshoz való hozzáférést nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva, csatlakozva Ausztráliához és Tajvanhoz. 

A DeepSeek korlátlan hozzáférést biztosít a hirdetőknek a felhasználói adatokhoz, és a dél-koreai felhasználók adatait kínai szervereken tárolja. A kínai törvények értelmében a kínai kormány kérésre hozzáférhet ezekhez az információkhoz

 – mutatott rá az ügynökség. 

Arról is beszámoltak, hogy a DeepSeek a potenciálisan kényes kérdésekre különböző nyelveken  különböző válaszokat ad. Például amikor koreaiul kérdezték a kimchi nevű helyi étel eredetéről, akkor koreainak nevezte, ám amikor ugyanezt a kérdést kínaiul tették fel, az alkalmazás azt mondta, hogy az étel Kínából származik. A kimchi eredete régóta vita forrása volt a dél-koreaiak és a kínai közösségimédia-felhasználók között. 

A DeepSeeket azzal is vádolták, hogy cenzúrázza az olyan politikai kérdésekre adott válaszokat, mint például az 1989-es Tienanmen téri fellépés. Ez a kérdés például arra késztette az alkalmazást, hogy a téma megváltoztatását javasolja: „Beszéljünk valami másról." 

A kínai külügyminisztérium szóvivője korábban hangsúlyozta, hogy a kormány nagy jelentőséget tulajdonít az adatok védelmének és biztonságának, és azt a törvénynek megfelelően védi. A szóvivő azt is aláhúzta, hogy Peking soha nem kérne semmilyen céget vagy magánszemélyt arra, hogy a törvényeket megsértve gyűjtsön vagy tároljon adatokat.