Az Európai Bizottság tagjaiból álló biztosi kollégium nem látogat Magyarországra – jelentette be az uniós bizottság vezető szóvivője az X-en.
Eric Mamer üzenetében közölte, hogy az Európai Unió Tanácsa féléves magyar elnöksége kezdete közelmúltbeli fejleményeinek fényében Ursula von der Leyen elnök úgy határozott, az Európai Bizottság vezető köztisztviselői szinten képviselteti magát az uniós tanács informális ülésein.
Kapcsolódó
A kollégium elnökségi látogatására nem kerül sor
– tette hozzá a szóvivő.
A döntés hátterében Orbán Viktor békemissziója állhat, melynek során előzetes egyeztetés nélkül utazott el Moszkvába, hogy Vlagyimir Putyinnal tárgyaljon.
A Politico úgy tudja: arra készülnek az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei, hogy augusztusban saját külügyi csúcstalálkozót szerveznek, ahelyett, hogy Budapestre utaznának a Magyarország által rendezett eseményre.
A soros elnökségét betöltő Magyarország a tervek szerint a magyar fővárosban, augusztus 28-29-én rendezné meg a külügyi csúcstalálkozót.
Magyarország szavazati jogának felfüggesztését szorgalmazzák
Közben az Európai Parlament 63 képviselője levélben fordult az uniós intézmények vezetőihez, amelyben felszólították őket, hogy tegyenek meg mindent Magyarország tanácsi szavazati jogának felfüggesztése érdekében.
A levelet aláíró képviselők szerint alig kezdődött el az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége, „Orbán Viktor máris jelentős károkat okozott azzal, hogy kihasználta és visszaélt elnöki szerepével." Mint írták Orbán Viktor »békemissziós« látogatást tett Oroszországban és Kínában, amelyek során szándékosan azt a benyomást keltette, hogy az egész Európai Uniót képviseli, holott erre nem lehetett felhatalmazása.
Emlékeztettek, hogy az uniós vezetőknek kellett tisztáznia, hogy ezek az utazások kizárólag a kétoldalú kapcsolatok keretében történtek.
Felhívták továbbá a figyelmet, hogy Orbán Viktor aktívan aláássa a közös uniós álláspontokat, például azáltal, hogy az Ukrajna feltételei szerinti tűzszünet helyett „mindenáron történő" tűzszünetet sürget.
„Nemcsak túllépi hatáskörét, amikor úgy tesz, mintha az EU egészét képviselné, hanem aktívan olyan politikai menetrendet követ, amely ellentétes a közös uniós álláspontokkal, aláásva ezáltal az egész döntéshozatali folyamatot, valamint az EU egységét rendkívül fontos kérdésekben. Ezt nem engedhetjük, hogy így folytatódjon" – mutattak rá.
A képviselők felszólították az uniós vezetőket, hogy "a lehető leghamarabb tegyenek határozott lépéseket annak érdekében, hogy korlátozzák a további károkat, nemcsak az EU egészének hitelességét, hanem a jelenlegi geopolitikai helyzetet illetően is."
„Ehhez valódi tettekre van szükség, például Magyarország szavazati jogának felfüggesztésére a tanácsban, mivel a gyakorlat azt mutatja, hogy a helyzet puszta szóbeli elítélése nem vezet eredményre" – írta a levelet aláíró 63 uniós parlamenti képviselő.
Tájékoztatás
A cikk „Az új intézményrendszerek kihívásai és az előttünk álló változások az európai integrációban” című projektünk részeként jelent meg az Európai Unió társfinanszírozásával. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) sajátjai és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Bizottság véleményét. Sem a sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó szervezet nem tehető felelőssé értük.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!