Összegyűjtötték, várhatóan 2025-ben milyen trendek fogják meghatározni az e-kereskedelem fejlődését Magyarországon; az okoslogisztikai szolgáltatásokat kínáló DODO szakértői szerint a következőkkel kalkulálhatnak az online vásárlás hívei. 

A külföldi webáruházak előretörése ösztönzőleg hat a kiszállítási szolgáltatások fejlesztésére

Elsőként a cég azzal kezd, hogy a hazai webshopokat komoly kihívás elé állítják a határokon túli, főleg ázsiai versenytársaik, amelyek egyre nagyobb szeletet hasítanak ki a magyar vásárlók online költéseiből. 

A hazai szereplők emiatt lépéskényszerbe kerülnek, és a jövőben a fogyasztók elvárásainak egyre precízebb teljesítése döntő szerepet kap a futárcégek piaci versenyében.

Az időablakok szűkülése, egyórás szállítási időkeret is várható

Adataik szerint a magyarországi online vásárlók mintegy 85 százaléka szeretné előre tudni, sőt, ki is választani, hogy a futár pontosan mikor, mely idősávban kézbesíti a megrendelt terméket. 

Mivel a vásárlók közel négyötöde szívesebben vásárol olyan webshopokban, amelyek ilyen precíz kiszállítási szolgáltatást kínálnak, 2025-ben az időablakos megoldás egyre szélesebb körű térnyerésére érdemes számítani. Nemcsak egyre több terméktípus, e-kereskedelmi szegmens esetén válik majd elérhetővé ez a vásárlóbarát megoldás, de 

a piaci verseny erősödésével az időablakok is szűkülni fognak, s nem lesz ritka az egyórás kiszállítási időkeret sem.

Mesterséges intelligencia, adatelemzés és robotika

Azt várják, 2025-ben még inkább fel fognak értékelődni a mesterséges intelligencia- és adatalapú megoldások. A vásárlás és a kiszállítás személyre szabhatóságát segítő algoritmusok és az AI-ra támaszkodó praktikák fokozott terjedésére lehet számítani. 

Elsősorban a csomag nyomon követése, a kézbesítési időablak pontos meghatározása, s a termék egyszerűbb visszaküldésének biztosítása terén várható érdemi előrelépés. Ugyanakkor az automatizálás, a robotika alkalmazása a logisztikában növelheti a hatékonyságot.

Másképp reagálnak a gazdasági környezet alakulására a különböző terméktípusok

A divatáru, az élelmiszerek és a gyógyszerek iránti kereslet szerintük továbbra is erős marad, míg az építőanyagok és járműalkatrészek iránti igény érzékenyebben reagálhat az épp aktuális gazdasági helyzetre.

Utóbbiakkal szemben előbbiek ugyanis az alapvető fogyasztási cikkek közé tartoznak, amelyek mellett általában kitartanak.

Elterjedhet a dinamikus árazás és az előfizetéses rendszer

A jövőben új szolgáltatásmodellek is elterjedhetnek, mint az előfizetéses rendszer és a dinamikus árképzés. Az előfizetéses modellek lehetővé teszik a vásárlók számára, hogy havidíj ellenében korlátlan számú házhoz szállítást kérjenek, míg a dinamikus árképzés kedvezményeket biztosíthat a csúcsidőn kívüli kiszállításokhoz.

Arra számítanak, hogy a vásárlói hűség és a kiszállítási költségek csökkentése érdekében ezek a modellek fontos szerepet játszhatnak 2025-ben.

65 év felettiek, figyelem! Több százezer forintja bánhatja, ha erre nem figyel online vásárláskor

Összesen félmilliárd forintnyi összeg látta volna kárát, ha sikerül hatszáz gyanútlan vevőt megrövidítenie az internetes csalóknak. Mindenkinek érdemes nagyon figyelnie: óvatosságra intik az érintetteket a kamu-webshopok kapcsán. Részletek.