Csak olyan szolgáltatásokért kaphatnak az egészségügyi magánellátók állami közfinanszírozást, amit tőlük olcsóbban vehet meg az állami egészségpénztár, mint külföldön – közölte a Belügyminisztérium a Népszavával. A tárca annak kapcsán reagálta ezt, hogy a lap nemrégen írt arról a törvénytervezetről, mely szerint „a magánszolgáltatók hiánypótló szolgáltatásként közfinanszírozott ellátást nyújthatnak”. A törvénytervezet ezen felül azonban nem tartalmaz részleteket, így csak találgatni lehet, miről van pontosan szó.

A Népszavának nyilatkozó szakértők szerint ezt a törvényjavaslatot úgy kell érteni, hogy a magánintézményeket bevonnák az állami ellátásba – kvázi közfinanszírozást kapnának –, így ahelyett, hogy a magyar állam pénzt tolna az általa fenntartott egészségügyi intézményekbe, átirányítaná őket a magánszektorba.

A Belügyminisztérium erre úgy reagált, hogy

szó nincs arról, hogy pénzt kapnának a magánszektor szereplői, ez inkább csak egy jogtechnikai megoldás.

A lap arról is érdeklődött, hogy mi a kritériuma annak, hogy egy ellátást hiányzó és ezért pótolandó kategóriába soroljanak. A tárca válasza szerint ez akkor fordul elő, amikor az esetek legalább 95 százalékában a rendszer nem képes nyújtani és ezért a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) jellemzően külföldön vásárolja meg.

A rettenetesen hosszú várólisták miatt a lap azt is megkérdezte, hogy mely területek lehetnek azok, ahol magánszolgáltatást kell behívni a rendszerbe, a tárca pedig úgy reagált:

a mostani ellátási problémákból nem látnak olyat, amelyek biztosításához be kéne vonni magánszolgáltatókat. 

Úgy nyilatkoztak továbbá, hogy a várólistás műtétek nem tekinthetők „hiánypótló állami szolgáltatásnak”. hiszen mindenkit megműtenek, csak a beavatkozás időpontja kérdéses.