Gyorsan jönnek az eredmények
A korábbi elnökválasztásokhoz képest nagyon felgyorsult a szavazatok megszámlálása. A Fox News előrejelzése szerint Kamala Harris Illinois, Connecticut, Vermont, Rhode Island, New Jersey és Maryland államokat, míg Trumpnak Dél-Karolina és Mississippi jutott. Az állás jelenleg: Harris 72, míg Trump 105 elektori szavazat.
Behúzott pár újabb államot a republikánus elnökjelölt
Az előrejelzések szerint már 90 elektori szavazatánál tart Donald Trump, miután megnyerhette Floridát, Alabamát, Tennessee-t, Oklahomát és Missourit, míg Maryland és Massachusetts a demokrata jelölté.
Trump: Ezt nagyon megfogjuk nyerni
„Republikánusok! Ha sorban álltok (a szavazáshoz), maradjatok a sorban. Ezt nagyon meg fogjuk nyerni" – hangsúlyozta Donald Trump az X-en.
HI REPUBLICANS! IF YOU’RE IN LINE—STAY IN LINE… pic.twitter.com/5vEA2kXZXU
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 6, 2024
Floridában nagyon vezet Trump
75 százalékos feldolgozottságnál Donald Trump 54,5 százalékon, míg Kamala Harris 44,7 százalékon áll. Georgiában jelenleg Trump, míg Észak-Karolinában Harris vezet. A CNN kommentátorai szerint most minden szem Philadelphián, Pennsylvanián van.
Korai győzelmeket aratott Harris és Trump
A CNN előrejelzése szerint Vermont 3 elektori szavazatát Harris, míg Kentacky 8, Indiana 11 és Nyugat-Virginia 4 elektori szavazatát Trump nyerhette el.
Több a fiatal és a női szavazó, mint négy éve
Egy, a The Wall Street Journal (WSJ) által ismertetett felmérés előzetes adatai szerint idén a szavazóurnáknál nagyobb arányban képviseltették magukat a fiatalok és a nők, mint 2020-ban. Adataik szerint a szavazók 54 százaléka nevezte magát nőnek, míg a férfiak aránya 45 százalékos volt (1 százalék nembinárisnak vagy „másnak” vallotta magát). A WSJ szerint ez azt jelenti, hogy a nők aránya 1 százalékkal nőtt, a férfiaké pedig 2 százalékkal csökkent a 2020-as adathoz képest.
Eddig tartanak a szavazások a legfontosabb csatatér-államokban
- Georgia: 19:00 ET (keleti időzóna az Egyesült Államokban, magyar idő szerint szerda 01:00-kor)
- Észak-Karolina: 19:30 ET (magyar idő szerint 01:30-kor)
- Pennsylvania: 20:00 ET (magyar idő szerint 02:00), bár egy bírósági végzés meghosszabbította a szavazóhelyiségek nyitva tartását Laflin Borough-ban (Luzerne megye) 21:30-ig ET (magyar idő szerint 03:30-ig) és Cambria megyében 22:00-ig ET (magyar idő szerint 04:00-ig)
- Arizona: 21:00 ET (magyar idő szerint 03:00)
- Michigan: 21:00 ET (03:00)
- Wisconsin: 21:00 ET (03.00)
- Nevada: 22:00 ET (04:00)
Ahol már lezárult a szavazás
Az első szavazóhelyiségek az Egyesült Államokban Indiana és Kentucky államban zártak be magyar idő szerint éjfélkor.
„Jönnek a rendfenntartó erők!!!”
„Rengeteg szó esik arról, hogy Philadelphiában masszív CSALÁS történt. Jönnek a rendfenntartó erők!!! – ezt írta ki Donald Trump közösségi oldalán, a Truth Social-ön.
Philadelphia rendőrsége azóta reagált is a fejleményekre, azt közölték a CNN-nel: nem tudják, hogy Trump mire utalt a posztjában, és nem tudnak olyan szavazási problémákról, amelyek rendészeti választ igényeltek volna a városban.
CNN Exit Poll: A szavazók háromnegyede negatívan ítéli meg a dolgok alakulását ma az Egyesült Államokban
A választópolgárok nagyjából háromnegyede negatívan ítéli meg a dolgok alakulását az Egyesült Államokban ma – derül ki a CNN idei elnökválasztáson résztvevők körében végzett országos exit poll felméréséből. Csak körülbelül egynegyedük vallja magát lelkesnek vagy elégedettnek a nemzet állapotával, 10-ből több mint 4 elégedetlen, és nagyjából 10-ből 3 mondja, hogy dühös.A demokrácia és a gazdaság állapota az a két téma, amely a választók fejében jár – derült ki továbbá a CNN exit poll-jából. Több mint egyharmaduk a demokráciát nevezte a legfontosabb kérdésnek, míg 10-ből 3-an a gazdaságot.
Ezt követi az abortusz és a bevándorlás, és kevesebb mint 5 százalék szerint a külpolitika a legfontosabb kérdés.
Tömegesen szavaznak a nők
A philadelphiai szavazók részvétele „rendkívül magas” volt a választás napján – mondta Bob Brady, a Demokrata Párt helyi elnöke a Fox Newsnak.
„15:30-kor a részvétel elérte a 60 százalékot, és több mint négy óra van hátra. 2020-ban elértük a 65 százalékos részvételt Philadelphiában " – mondta Brady, egy korábbi kongresszusi képviselő. „Úgy gondoljuk, hogy 70 százalékot fogunk elérni – 80 százalékos részvételt remélve" – fűzte hozzá.
„A választói részvétel Philadelphiában rendkívül magas” – tette hozzá. „Nagyon magas részvételt jósolunk – jóval magasabb, mint 2020-ban. Az afro-amerikai számok magasak – sok a nő. A Puerto Ricó-i szavazatok is rendkívül magasak. Reméljük, hogy eljutunk Obama számaihoz” – hangsúlyozta.
Obama szerint nagyon szoros lesz a vége
A volt elnök a választás napján közzétett egy videót az X-en, amelyben azt mondja, hogy "ez közel lesz" Obama azt állítja, hogy „csak egy maroknyi szavazat” dönthet a választás napján Harris és Trump között.
Mozgósították a Nemzeti Gárdát
Tizenöt államban mozgósították a Nemzeti Gárda tagjait az amerikai elnökválasztás miatt – számolt be a CNN. Kedden több mint 250 katona támogatja a voksolás lebonyolítását. A hivatásosok Alabama, Arizona, Delaware, Hawaii, Illinois, Iowa, Új-Mexikó, Észak-Karolina, Oregon, Pennsylvania, Tennessee, Texas, Washington, Wisconsin és Nyugat-Virginia államban őrzik a rendet. A csapatok valamivel kevesebb mint fele kiberbiztonsági feladatokat lát el, míg mások a helyi kéréseknek megfelelően támogatják a szavazás biztosítását.
Bombariadó volt három államban
Maine, Georgia és Észak-Karolina tisztviselői közölték, hogy az állami hatóságok a választások napján több iskola és szavazóhelyiség elleni fenyegetésre is reagáltak, viszont egyiket sem találták hitelesnek. Azonban a bombafenyegetés miatt a Georgia állambeli Union Cityben két szavazóhelyiségnek rövid időre be kellett zárnia.
Az FBI egyik tisztviselője azt nyilatkozta az AP-nek, hogy a bombafenyegetések egy orosz IP-címről érkeztek, és nem voltak valóságosak.
Elon Musk a választás éjszakáját Trumppal tölti
A SpaceX és a Tesla vezérigazgatója, Elon Musk a választás éjszakáját Donald Trump volt elnökkel tölti Floridában – erősítették meg a Fox News Digitalnak ismert források.
A New York Times először számolt be arról a hírről, két olyan személyre hivatkozva, akik ismerik Musk menetrendjét, miszerint Musk azon emberek kis csoportja közé tartozik, akik Trumppal együtt nézik a választási eredményeket.
Trump később este nagyobb közönséget lát vendégül a Palm Beach megyei kongresszusi központban.
Meghosszabbítják a szavazást néhány szavazóhelyiségben
A Georgia állambeli Cobb megyében egy bíró elrendelte, hogy Mariettában és Kellben két szavazóhelyiség helyi idő szerint 19:20-ig tartson nyitva, miután ezek a helyek kedd reggel elhalasztották a nyitást. Ezenkívül egy pennsylvaniai bíró elrendelte a szavazóhelyiségek nyitvatartási idejének meghosszabbítását Laflin Borough-ban 21:30-ig, mivel a szavazóhelyiségek későn nyíltak meg, és egyes szavazók nem tudtak korábban leadni voksukat. A WNEP helyi hírállomás arról számolt be, hogy a választási bíró nem volt jelen Laflinben, amikor reggel 7:30-kor ki kellett volna nyitni a szavazóhelyiséget. Az első szavazatokat csak reggel 8:30-kor adták le.
Szalmaszavazás Guamban
Nem hivatalos eredmények szerint Kamala Harris alelnök nyerte a 2024-es amerikai elnökválasztási szalmaszavazást Guamban. Harris 49-46 százalékra győzte le Trumpot, 13 510 szavazatot szerezve Trump 12 624 szavazatához. Guamnak nincsenek szavazatai az elektori kollégiumban, és ezek az eredmények szimbolikusak.
Bár a szalmaszavazásnak nincs hatása a választásokra, 1980 és 2012 között Guamban minden szalmaszavazás győztese nyerte meg az elnöki posztot.
A demokrata jelölt Hillary Clinton nyerte meg a szavazást 2016-ban, de Trumpot abban az évben választották meg elnöknek. A 2020-as választásokon Biden a szavazatok 55 százalékával nyerte meg Guamot, míg Trump akkor 42 százalékot szerzett.