Miután Bulgária visszavonta a magyar energiabiztonságot is veszélyeztető törvényt, pénteken hivatalosan is megjelent a bolgár közlönyben és ezzel hatályba lépett hazánkba irányuló földgázszállítások extraadóját megszüntető passzus.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint Szijjártó Péter tárcavezető a Facebook-bejegyzésében azt írta, erről Marija Gabriel bolgár külügyminiszter kollégája tájékoztatta őt, akivel pénteken újra egyeztettek telefonon. „Ezzel is megvagyunk” – fogalmazott a tárcavezető.  

Szijjártó Péter korábban úgy fogalmazott, a bolgár törvény súlyos kockázatokat jelentett Észak-Macedónia, Szerbia és Magyarország földgázellátása szempontjából, ugyanis a szállító, az orosz Gazprom erősen vitatta annak jogszerűségét. 

Aláhúzta: ellenséges lépésről volt szó, már pusztán azért is, mert azt mindenfajta előzetes tájékoztatás nélkül hozta meg a szófiai parlament.

Kértük a bolgárokat a törvény visszavonására, ami nem történt meg, ezért világossá tettük számukra, hogy amennyiben hatályban marad, akkor Magyarország megvétózza Bulgária belépését a schengeni övezetbe

– emlékeztetett.

Hozzátette: ezután a bolgár kormány azt jelezte, hogy a törvényhozás készen áll a jogszabály visszavonására. 

Hogy állunk gázzal? 

Az uniós elvárás szerint november elejére kellett volna a földfelszín alatti tárolókkal rendelkező tagállamoknak 90 százalékos töltöttségig jutniuk. A magyar mutató már augusztus végére magasabban alakult, végül 98 százalék felett tetőzött a fűtési szezon két hónappal ezelőtti kezdetére. A fogyasztásarányos adatban még jobban állunk, a magyar 60 százalék több mint kétszerese az európai középértéknek, a tagállamiak közül a harmadik legjobb arány. Az elérhető készletmennyiség másfélszeresen múlja felül a 2021-es egész éves lakossági gázfelhasználást.

Hatmilliárd köbméternyi földgázkészlet

A megfelelő téli felkészülés megnyugtató módon szolgálja a hazai fogyasztók biztonságos ellátását az EM értékelése szerint.

Az igények a betárolt tartalék mellett a belföldi kitermelésből és a folyamatos importszállításokból is fedezhetők.

A még mintegy 6 milliárd köbméternyi földgázkészlet garantálja, hogy a magyar családok akár keményebb mínuszokban is melegen tarthassák otthonaikat. A minisztériumnál emlékeztettek: ezt nemzetközi összevetésben olcsón tehetik meg, hiszen a rezsivédelemnek köszönhetően jelenleg is Európa legalacsonyabb gáz- és áramárát fizetik.

Mi történhetett? A kormány eltörli a szélenergiát tiltó szabályokat

December tizenötödike fontos dátum lehet a magyar energiaipar történetében, ugyanis ezen a napon az Orbán-kormány megkezdte a szélerőművek építését tiltó jogszabályok visszavonását, átírását. Bővebben --->