Az Európai Unió tagországai készen állnak a télre, a tagállami gáztartalékok 90 százalékos szint felett vannak – idézi Kadri Simsont, az Európai Bizottság energiaügyi biztosát az MTI. Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésének az energiaunió helyzetéről folyatott vitáján Simson hangsúlyozta, a tagállamoknak segíteniük kell Ukrajna és Moldova energiaellátását a téli hónapokban, ahogy támogatniuk kell az orosz támadások során megrongált létfontosságú, az energiaellátás folyamatosságának biztosításához szükséges infrastruktúra újjáépítését. Közölte azt is, hogy 

az orosz energiától való függőség megszüntetése jól halad, a tiszta energiákra való átállást az EU és tagállamai megkezdték. 

„Az alapokat megteremtettük a radikális változásokhoz” – fogalmazott az uniós biztos. Tájékoztatása szerint 

az orosz gáz részesedése az uniós behozatalban a 2021-es 45 százalékról 2024 júniusára 18 százalékra esett vissza, 

miközben a „megbízható partnerektől”, például Norvégiától és az Egyesült Államokból származó import nőtt. Simson ugyanakkor sürgetőnek nevezte, hogy az orosz energiától való függőségüket a tagállamok tovább csökkentsék amellett, hogy mérséklik az energiaárakat.

Az ötéves mandátumát befejező Európai Bizottság megbízatása alatt az energiaellátás területén elért eredményeket sorolva kiemelte: 

  • jelentős eredményeket értek el a mindenki számára megfizethető, biztonságos és versenyképes energia biztosítása terén;
  • a tiszta energiára átállás megvalósításához szükséges szabályozási keretet hoztak létre;
  • lefektették a megújult gazdasági növekedés és versenyképesség alapjait;
  • az energiaárak stabilabbak, és jelentősen a 2022-es energiaválság idején tapasztalt csúcsszint alatt vannak; 
  • a magas energiaárak kezelése érdekében fokozott erőfeszítésekre van szükség, ami kulcsfontosságú az uniós ipar versenyképességének javítása, valamint az európai gazdaság villamosítása szempontjából alapvető integrált európai infrastruktúra-hálózatokba történő beruházások felgyorsítása érdekében.

A Fidesz máshogy látja

Gyürk András, a Fidesz európai parlamenti képviselője felszólalásában hangsúlyozta: az energiaügyi biztos „győzelmi jelentésével” szemben a valóság az, hogy „az energiaárak az egekben vannak, az energiaszolidaritás megszűnt, az energiaszegénység pedig a rossz brüsszeli döntések okán az európai emberek mindennapjainak részévé vált”. Kiemelte,

a magas energiaárak aláássák az európai gazdaságok versenyképességét, az európai vállalatok ötször annyit fizetnek a földgázért és háromszor annyit az áramért, mint amerikai versenytársaik.

„Ez jelentős részben az Európai Bizottság felelőssége, mert rossz szakpolitikai döntéseivel hozzájárult az árak megugrásához” – fogalmazott az MTI tudósítása szerint.

Közölte, noha az energiaunió alapelvei között szerepel az energiaszolidaritás biztosítása, nem történt semmilyen uniós bizottsági fellépés, amikor Magyarország és Szlovákia olajellátása súlyos veszélybe került idén nyáron.

„A két tagállam sorsára hagyása egyértelmű üzenet Brüsszelből, energiaszolidaritásról nem beszélhetünk, az európai országok pedig csak magukra számíthatnak energiaellátási kérdésekben” – hívta fel a figyelmet.