A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az építőipar 2024. októberi adatit közölve azt írta, hogy 

2024 októberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 0,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 5,7 százalékkal mérséklődött, az egyéb építményeké 7,5 százalékkal bővült. 

A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 4,6 százalékkal meghaladta a szeptemberit.

2024 októberében az előző év azonos hónapjához képest:

  • A két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületeké 5,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, az egyéb építményeké 7,5 százalékkal meghaladta azt.
  • Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 9,4, az egyéb építmények építésénél 12,3 százalékkal csökkent a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 12,0 százalékkal bővült.
  • A megkötött új szerződések volumene 44,2 százalékkal visszaesett. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 34,5, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 53,4 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál.
  • Az építőipari vállalkozások október végi szerződésállományának volumene 31,8 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 2,2 százalékkal kisebb, az egyéb építményekre vonatkozóké 66,0%-kal nagyobb volt a 2023. októberinél. 

2024 első tíz hónapjában

  • Az építőipari termelés volumene 0,7 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz mérten.

Zaklatott év volt az idei az építőiparban, rengeteg kockázattal, némiképp szűkösen, de meg tudják ismételni a múlt évi teljesítményt, ami 8800 milliárd forintot jelent, mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a szervezet éves közgyűlésén csütörtökön. Idén az első tizenegy hónapban 4600 társas vállalkozás szűnt meg, az önfoglalkoztatók kerültek többségbe, a kapacitáshoz mért rendelésállomány 70 százalék körül lehet, és 30 ezerrel kevesebb foglalkoztatott volt a szektorban, sorolta Koji László. Az NGM államtitkára szerint viszont a fordulat megérkezett.