Az európai diplomaták attól tartanak, hogy meg kell duplázni az Ukrajnának szánt európai katonai segélyt, ha Donald Trump leállítja az amerikai finanszírozást, de Ukrajna az idén már bejelentett amerikai segélyekkel biztos abban, hogy rendelkezik a katonai és költségvetési támogatással ahhoz, hogy 2025-ig folytathassa a harcot – írta meg a The Guardian.
Josep Borrell, az Európai Unió volt külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is azt javasolta, hogy 2025-ben erősíteni kell Ukrajna belföldi fegyvergyártását, mivel az lenne a legolcsóbb és leghatékonyabb módja Ukrajna harcának folytatására.
Az európai tisztségviselők eközben abban bíznak, hogy Ukrajna
- 50 milliárd dolláros (39 milliárd GBP) hitelt kap, amelyet a G7-országok által októberben bejelentett, 280 milliárd dolláros, befagyasztott orosz eszközök kamataiból fizetnek vissza,
- az Egyesült Államok pedig várhatóan 20 milliárd dollárt fedez majd a hitelből, amelyet Donald Trump hivatalba lépése előtt fizetnek ki. Azt azonban nem tudni, hogy a megválasztott elnök később jogilag kiléphet-e a megállapodásból, hogy Ukrajnát a tárgyalóasztalhoz kényszerítse.
Az EU tisztségviselői úgy vélik, hogy még ebben a helyzetben is megállapodhatnának abban, hogy a hiányzó összeg nagy részét pótolják.
Európa 46 milliárd eurós katonai segélyt nyújtott Ukrajnának az orosz invázió óta, az Egyesült Államok pedig körülbelül 65 milliárd eurót. Ez elkülönül az Ukrajna adósságának finanszírozását segítő támogatástól.
A Biden-adminisztráció katonai segélycsomagokat szorgalmaz Trump januári beiktatása előtt, bár egyes európai diplomaták attól tartanak, hogy ha a háború 2025 után is folytatódik, és az európai katonai segélyt meg kell duplázni, az pedig politikailag lehetetlennek bizonyulhat a populisták támogatottságának növekedése miatt.
Ukrajna jövőre már legalább 30 000 nagy hatótávolságú drón és 3 000 cirkálórakéta és drón rakéta gyártását tervezi.
Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter kijelentette, hogy biztos abban, hogy Ukrajnának megvannak a pénzeszközei és költségvetése a 2025-ös harc folytatásához. Figyelmeztette Ukrajnát, hogy „hosszú maratonra” kell készülnie, nem pedig a harcok befejezésére.
Az EU és Ukrajna próbálja meggyőzni a következő Trump-adminisztrációt arról, hogy az ukrán vezetést legalább még egy évig támogatni kell, hátha sikerül visszaszorítani Oroszországot, vagy tesztelni, hogy a szankciók kezdenek-e komolyabb károkat okozni az orosz gazdaságnak. Ukrán tisztviselők a héten Washingtonban találkoztak az Egyesült Államok megválasztott alelnökével, JD Vance-szel.
Ukrajna elnöke, Volodimr Zelenszkij a háború „forró szakaszának” befejezését javasolta az Oroszország által nem megszállt ukrán területek NATO-tagságáért cserébe. A megbeszélések azonban még korai szakaszban vannak, és az Egyesült Királyság például nem hagyott fel Oroszország összes befagyasztott vagyonának lefoglalásával és Ukrajnának történő átadásával, ami néhány szövetségest elriaszt.
Marcsenko azt is elismerte, hogy a nyugat által szállított harckocsik, például az Abrahamok és a Leopardok kevésbé hasznosak, mint a tüzérség, mivel bevetésükkor túlságosan ki vannak téve a dróntámadásoknak.
Marcsenko csalódottságának adott hangot az orosz kőolajexport folyamatos áramlása Oroszországnak akár havi 20 milliárd dollárt is termel.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!