A gyártóknak világszerte gyengülő kereslettel kell küzdeniük, mert az iparág gazdasági helyzete egyre kilátástalanabb.
Az Egyesült Álamok és az euróövezet gyárai májusban a feldolgozott termékekre vonatkozó megrendelések csökkenéséről számoltak be a múlt havi adatok alapján. Ennek oka a feldolgozott termékekre vonatkozó új megrendelések visszaesése volt. Az azonban nem világos, hogy a világjárvány idején felduzzadt rendelésszám meddig tudja fenntartani az iparágat – derül ki az S&P Global friss adataiból.
Ezekre a nyersanyagokra lenne szükség, hogy elég elektromos autó készüljön
Az egész világ a tisztább energiaforrások felé mozdul el, ezért a legnagyobb tét a szükséges anyagok feletti ellenőrzés lesz 2050-ig. Az Egyesült Államok nagyon akarja az ásványi anyagokat az elektromos autókhoz, ahogy mindenki más is.- Az amerikai feldolgozóipar már hét egymást követő hónapban folyamatosan csökken. A helyi kereskedelmi minisztérium adatai szerint a védelmi ágazatot nem számítva a gyári megrendelések az elmúlt hat hónapból négyben csökkenést figyeltek meg.
- A 20 országot magában foglaló euróövezeti gyártók körében még nagyobb mértékű visszaesést figyeltek meg. Az ipari termelés elsősorban Írország bezuhanása miatt csökkent.
- Kínában sem sokkal jobb a helyzet, annak ellenére, hogy a múlt hónapban javultak a gazdasági feltételek a világ legnagyobb feldolgozóiparában. A kínai export ugyanis 7,5 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, ami január óta a legnagyobb visszaesés. Az ingatag kereskedelmi adatok a kínai áruk iránti gyenge keresletet tükrözik és az országban növekvő munkanélküliségre és az ingatlanszektor visszaesésére vezethető vissza.
A koronavírus-járvány ideje alatt a fogyasztók világszerte kénytelenek voltak visszafogni a szolgáltatásra fordított kiadásokat, ami az áruvásárlások – így a feldolgozóipar fellendüléséhez vezetett. A vevők azóta azonban ismét sokat fordítanak szolgáltatásokra is, mióta feloldották a járvány miatti korlátozásokat.
Európában és az Egyesült Államokban egyaránt a vendéglátóipari vállalkozások készülhetnek nagy emelkedésre, az áruipar pedig csökkenésre.
Hova tűntek az elektromos autók a kereskedésekből?
Egyre több autógyártó nem tud elektromos kocsikat szállítani a kereskedésekbe a gyártási ellátási hibák miatt. De még így is megéri várni az új járművekre. → RészletekGyártók is figyelmeztetnek
Az Apple egyik fő beszállítója, a Foxconn elektronikai gyártó arra számít, hogy a hálózati és felhő alapú termékeiből származó bevételek az idei évben stagnálni fognak, a második negyedévben pedig csökkenésre is számítanak – írja a CNN. A vállalat elnöke közölte, hogy „konzervatív kilátásokkal” számol a következő hónapokra.
A 3M óriásvállalat elektronikai üzletágára „nagy hatással volt a fogyasztói elektronikai eszközök iránti kereslet jelentős visszaesése”, ezért hatezer alkalmazott elbocsátását tervezik.
Az amerikai vállalatok kétharmada optimista a vállalat jövőjét illetően, mivel olyan kihívásokkal kell szembenézniük, mint a minőségi munkaerő megtartása, a gyenge helyi gazdaság és a kedvezőtlen üzleti környezet.
A magyar helyzet ennél egy kicsit jobb, a Vállalkozások Országos Szövetségének (VOSZ) barométerén a pénzügyi helyzet alindex 74-en, az üzleti hangulat alindex 62-n, míg a beruházási hajlandóság alindex 49 ponton áll.
A cégek zöme kedvező, 17 százalékuk nagyon optimistán tekintett a második negyedévre, 38 százalékuk azonban kedvezőtlennek ítéli kilátásait.
Fontos adat, hogy a hazai vállalkozások több mint fele nem tervez elbocsátásokat, de 90 százalékuk bővíteni sem fogja a létszámot.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!