Leminősítette Kínát csütörtökön a Fitch Ratings, mindenekelőtt azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
A nemzetközi hitelminősítő Londonban bejelentette, hogy az eddigi „A plusz"-ról egy fokozattal a továbbra is elsőrendű befektetői osztályzatnak számító „A"-ra rontotta Kína hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek besorolását.
Az új osztályzat kilátása stabil.
A Fitch a döntés indoklásában kiemelte, hogy előrejelzése szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért kínai államháztartási hiány az idén 8,4 százalékra emelkedik a tavalyi 6,5 százalékról, elsősorban a kormány által kezdett költségvetési gazdaságösztönzés miatt.
A Fitch Ratings hangsúlyozza, hogy a deficit jelentősen meghaladja az osztályzati listáján szintén „A" kategóriás besorolással nyilvántartott szuverén adósok államháztartási hiányainak mediánszintjét, amely jelenleg 2,7 százalék.
A hitelminősítő kiemeli azt is, hogy a GDP-arányos kínai államháztartási hiány 2020 óta éves átlagban 6,5 százalék volt, vagyis több mint a háromszorosa a 2015-2019 közötti időszakban mért 3 százalékos átlagos évi deficitnek.
A Fitch Ratings szerint a magas kínai államháztartási hiány a bevételek szerkezeti jellegű visszaesését is tükrözi. A cég előrejelzése szerint a hazai össztermékhez mért központi bevételek az idén 21,3 százalékra csökkennek a 2018-ban mért 29 százalékról, mindenekelőtt a helyi és regionális önkormányzatok befizetéseinek visszaesése, valamint az adócsökkentések miatt.
A hitelminősítő ebben a környezetben azzal számol, hogy a kínai államadósságráta meredeken felfelé ívelő pályára kerül a következő években.
A Fitch prognózisa szerint a GDP-arányos államadósság – amely 2019-ben 37,9 százalék volt – az idén 68,3 százalékra, 2026-ban 74,2 százalékra emelkedik, és 2029 végére eléri a 80 százalékot. Ez tíz százalékponttal magasabb lenne a hitelminősítő által arra az évre korábban valószínűsített szintnél.
A Fitch Ratings hangsúlyozza, hogy várakozása szerint az általa „A" kategóriás besorolással nyilvántartott többi szuverén adós államadósságrátájának mediánszintje ugyanebben az időszakban 57 százalék környékén marad.
A hitelminősítő szerint Kína jelenleg ellenállóképesebb az amerikai vámokkal szemben, mint Donald Trump első elnöki időszakában, mivel kiszélesítette exportpiacait.
Ezzel együtt is azonban a mostani amerikai vámemelések sokkal drasztikusabbak, és a kínai gazdaságra hatással lesz az új vámokból eredő világgazdasági lassulás is
– áll az elemzésben.
Ha harc, hát legyen harc - Kína visszavág az importvámokért
Kína ellenlépéseket ígér az Egyesült Államok viszonossági vámjaival szemben, miután a kelet-ázsiai ország termékeit Donald Trump legújabb intézkedései nyomán már 54 százalékos importvám sújtja.A Fitch azzal számol, hogy a kínai hazai össztermék az idén 4,4 százalékkal bővül a tavaly mért 5 százalékos növekedés után. A cég a 2029-ig terjedő időszakra 4,3 százalékos éves átlagos növekedést valószínűsít a kínai gazdaságban, megjegyezve, hogy ez meghaladná a hasonló besorolású gazdaságok várható középtávú növekedési ütemét.
A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor, hogy ezt a távlati előrejelzést a gyenge fogyasztás, a demográfiai tényezők és a világkereskedelmi bizonytalanságok lefelé ható kockázatokkal terhelik.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Számítások bizonyítják, mivel érdemes fűteni

A nagy családi házak szinte eladhatatlanok

Megérkezett Orbán Viktor bejelentése

Váratlan változás lesz egy ledolgozós szombatnál

Szijjártó Péter bejelentette a magyar kormány újabb nem szavazatát

Hálapénz helyett jöhet az adomány a kórházaknak

Utolérte a Revolutot a jegybank

Kezd feleslegesnek tűnni a kápé

Most tényleg nagyot zuhannak az árak, hagyja a tankolást csütörtökre
