A munkáltatóval való tárgyalásra készülve, mindenekelőtt gondoljuk át, hogy mi mit kínálunk, valamint bátran képviseljük a jogos érdekeinket! Az átgondolt felkészülés ráadásul jelentős magabiztosságot is adhat a főnökkel, a vezetőkkel szemben ülve.

A munkahelyi tárgyalások sikere nagyban növelhető, amennyiben megfelelő értelmezést teszünk hozzá. Vagyis sorakoztassuk fel az érveket a béremelési igényünk jogossága mellett, és vigyünk konkrét példákat, amelyek alátámasztják az elhangzottakat. Ilyen lehet például:

  • a fejlődésünk;
  • a teljesítményünk;
  • a megbízhatóságunk;
  • a munkánk fontossága;
  • vagy az, hogy a lehető legjobb tudásunk szerint végezzük a feladatainkat.

Azt szintén érdemes előre átgondolnunk, hogy pontosan mekkora béremeléssel vagy nem bérjellegű juttatással lennénk elégedettek, illetve mennyit vagyunk hajlandóak ezekből engedni – javasolja a cég közleményében Szigeti Nikoletta, a Profession Services vezetője.

Hozzáteszik: a bértárgyalás előtt ajánlott utánanézni, hogy az adott pozícióban milyen fizetések a jellemzőek. Az előléptetési igénynél emellett pedig érdemes számolnunk a vállalat struktúrájával, illetve a cég teljesítményével is.

Fizetésemelést és új feltételeket kérni: de mikor? 

„A tárgyalások ideális időszaka az, amikor a teljesítményértékelésre kerül a sor – amennyiben van ilyen a cégnél. Ekkor visszajelzést kapunk a teljesítményünkre, ami apropót és alapot szolgáltathat a tárgyaláshoz – fogalmazott Szigeti Nikoletta.

Amennyiben lehetőségünk van, a próbaidőszak alatt csak különösen indokolt esetben álljunk elő különleges igénnyel, ennek ugyanis az lehet az üzenete, hogy rövid időn belül már változtatnánk a megbeszélt konstrukción

– tette hozzá a munkaerőpiaci szakértő.

Készüljünk fel a nemleges válaszra

Ha elutasítást kapunk, mert a munkaadónk épp kevésbé tud rugalmas lenni, ilyenkor – amennyire lehet: tudatosan készüljünk erre a forgatókönyvre, és ne éljük meg személyes kudarcként.

Ekkor azonban érdemes a munkáltatóval tisztázni, hogy melyek lehetnek az előrelépés, a béremelés vagy a munkarend rugalmasabbá tételének feltételei, ami egy következő tárgyalás alapja lehet.

Már nincs határ munka és magánélet között, de a fiataloknak ez nem gond

Az elmúlt évek történései a munkavégzésben, például a home office elterjedése és a technológiai fejlődés elmosta a határokat a munka és a magánélet között, emiatt a munka és a magánélet integrációja vált elsődlegessé. Az Y és Z generáció számára már nem az egyensúly, hanem a harmónia a cél, amelyben a munka a magánélet szerves részévé vált.

A részletekről ITT írtunk bővebben.