Riadót fújtak az egészségügyi hatóságok, miután Németországban, Lengyelországban és Spanyolországban is poliovírust találtak a szennyvízben.
Ezen országok egyike sem számolt be a gyermekbénulás, más néven polio tényleges megbetegedéséről. A rendkívül fertőző betegség egyébként főként kisgyermekeket érint, és az idegrendszerbe hatolva súlyos esetekben bénulást okozhat.
A helyi és a globális egészségügyi hatóságok szerint ennek ellenére a Varsóban, Barcelonában, Münchenben, Bonnban, Kölnben és Hamburgban nemrégiben észlelt fertőzöttségnek ébresztő hatással kell lennie valamennyi európai ország számára.
A kontinens országainak meg kell erősíteniük betegségmegfigyelési programjaikat, és gondoskodniuk arról, hogy ne legyenek olyan hiányosságok az oltásokban, amelyek lehetővé tennék a vírus terjedését – hívták fel a figyelmet az Euronews beszámolója szerint az Egészségügyi Világszervezet szakértői. Hozzátették:
bár Európát 2002-ben gyermekbénulás-mentesnek nyilvánították, a betegség még jelen van más országokban. Ez azt jelenti, hogy mindig fennáll a veszélye annak, hogy a betegséget behurcolják a kontinensre, és ott az oltatlan emberek között terjedni kezdjen.
„Bármikor, amikor bármilyen formában, bármilyen forrásból származó poliovírust észlelünk egy korábban poliomentes területen, az szokatlan” – fogalmazott Oliver Rosenbauer, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) gyermekbénulás felszámolásáért felelős szóvivője az Euronews Healthnek.
A lengyel egészségügyi hatóságok már figyelmeztetést adtak ki a gyermekek beoltatására, és frissítik a gyermekbénulás elleni vakcinakészleteiket is. A német egészségügyi minisztérium pedig ingyenes teszteket biztosít az orvosi klinikáknak, hogy ki tudják mutatni a fertőzéseket.
Lengyelországban tavaly az egyévesek 85 százalékát oltották be gyermekbénulás ellen, ami az egyik legalacsonyabb arány Európában. A WHO adatai szerint ez a mutató Spanyolországban 93 százalék, Németországban pedig 91 százalék volt.
Az egészségügyi szakértők szerint az emberek mintegy 80 százalékát kellene beoltani ahhoz, hogy megvédjék a közösséget a fertőzéstől. Hozzátették azonban, hogy az országos adatok elfedhetik a helyi szintű hiányosságokat. Ez azt jelenti, hogy lehetnek olyan területek, ahol alacsonyabb az immunizáltsági arány, és így a vírusnak lehetősége nyílik a terjedésre.
Az Európai Unió egész területén az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) becslései szerint 2012 és 2021 között akár 2,4 millió gyermek is maradhatott beoltatlan a gyermekbénulás ellen.
„Ez azt mutatja, hogy Európán belül is vannak aluloltott emberek” – mondta Thea K. Fischer, a Koppenhágai Egyetem professzora az Euronews Healthnek. Hozzátette: még a komoly szennyvízfelügyeleti rendszerrel rendelkező országoknak is léteznek tehát olyan földrajzi vakfoltjaik, amelyek lehetővé teszik, hogy a vírusok észrevétlenül keringjenek.
Az idén ősszel Európában azonosított poliovírus-minták 2-es típusúak. Ez egy olyan törzs, amelyet 2015-ben már globálisan felszámoltnak nyilvánítottak. Azutóbbi években való újbóli megjelenése aláhúzza a megbetegedések vagy kitörések folyamatos veszélyét. Nem véletlen, hogy világszerte küzdenek a gyermekbénulás felszámolásáért és oltási kampányokat szerveznek a veszélyeztetettebb térségekben.
„A gyermekbénulás rendkívül fertőző betegség, amely többnyire csendben terjed, igen nagy távolságokra. Így Európában mindaddig várható a felbukkanása, amíg teljesen ki nem irtjuk” – mondta Rosenbauer.