Egy oligarchát, aki építőanyagokat szállított az orosz katonai gépezetnek az Ukrajna megszállt területein folyó építkezésekhez, a Morgan Stanley és az Allen & Overy segít abban, hogy megszerezze az ellenőrzést egy hatalmas orosz olajvagyon felett – derült ki a The Guardian értesüléseiből.
Szergej Kolesznyikov vagyona – aki orosz származású, de most máltai állampolgár az „arany útlevél rendszer” alapján – becslések szerint 1,2 milliárd dollárt (412 milliárd forint) ér az általa közösen alapított építőanyag-üzletágnak köszönhetően. Az 51 éves férfi ellen eddig csak Lengyelország vezetett be szankciókat, Ukrajna azonban felvette őt azon személyek listájára, akik ellen az EU szankciókat alkalmazna.
A Morgan Stanley amerikai befektetési bank és az Allen & Overy, a londoni székhelyű „magic circle” elit ügyvédi irodák egyike segít Kolesznyikovnak abban, hogy a dél-oroszországi Asztrahánban található Verbluzsje olajmezőt birtokba vegye, amely állítólag 100 millió hordó olajat tartalmaz.
A blue chip cégek nem igazodnak a brüsszeli szankciókhoz
Bár nincs arra utaló jel, hogy megszegtek volna bármilyen törvényt vagy szabályozást, a Kolesznyikovnak végzett munkájuk jól szemlélteti, hogy a blue chip cégek továbbra is együttműködnek az orosz védelmi iparból és Ukrajna lerohanásából hasznot húzó oligarchákkal és azok vállalkozásaival, a Putyin-rezsim és haszonélvezői elszigetelésére irányuló nemzetközi erőfeszítések ellenére.
Kolesznyikov Cipruson bejegyzett Inflection Management cége az Astrakhan Oil Corporation (AOC) egyik hitelezője egy 2012-es, több mint 70 millió dolláros hitelkeret révén, amelyről a Morgan Stanley tárgyalt, és amelynek biztosítékául az AOC leányvállalatának – a Southern Oil Company (UNK) orosz fúróipari cégnek – a részvényeinek többsége szolgált.
Az AOC 2014-ben elmaradt a törlesztéssel, amikor a rubel összeomlott a Krím orosz megszállása után, és a Morgan Stanley megpróbál segíteni a hitelezőknek abban, hogy többségi részesedést szerezzenek az UNK-ban. Az orosz bíróságok eddig elutasították a próbálkozásokat részben egy olyan törvény miatt, amely tiltja a stratégiai eszközök külföldi tulajdonba vételét, és most a londoni nemzetközi választottbíróságon folyik az eljárás.
Az orosz eljárás során a fellebbviteli bíróság bírálta az UNK-részvények egy rubelre (3,8 forint) értékelését, amelyet a Morgan Stanley által előterjesztett szakértői tanú végzett, és amelynek célja annak meghatározása volt, hogy milyen áron juthatna hozzá a részvényekhez.
Egy másik bírósági ítélet megjegyezte, hogy az Allen & Overy egyik partnere véleményt adott a Morgan Stanley követeléséről, de azt mondta, hogy pozícióját tekintve nem volt független szakértő, és cégének érdeke fűződött ahhoz, hogy a Morgan Stanley sikerrel járjon.
Az Allen & Overy, amely jelenleg a Shearman & Sterling amerikai ügyvédi irodával való egyesülés folyamatában van, 2022 márciusában bejelentette, hogy bezárja moszkvai irodáját „Ukrajna törvénytelen és értelmetlen inváziója és az azt követő humanitárius válság” miatt. A Morgan Stanley 2022 decemberében közölte: Oroszországban nem kezdenek új szárazföldi üzleti tevékenységet, és ottani tevékenységük arra korlátozódik, hogy globális ügyfeleiknek segítsenek a már meglévő kötelezettségek kezelésében és lezárásában.
A háborús konjunktúra miatt szárnyal az oligarcha cége
Kolesznyikov TechnoNicol cége orosz építési projekteket látott el az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt Krímben és Mariupolban, amelyet Putyin hadserege több mint 80 napig bombázott, mielőtt elfoglalták, valamint orosz védelmi vállalatoknak. A TechnoNicol termékei a megszállt Ukrajnában zajló újjáépítési projekteket bemutató híradások fotóin is gyakran szerepelnek. Más honlapok a Krímben, valamint a megszállt Donyeckben és Luhanszkban kínálják eladásra az anyagokat.
A Proekt oknyomozó médium honlapja nyilvánosan elérhető adatokra hivatkozva arról számolt be, hogy a
TechnoNicol oroszországi eladásai a háború kezdete óta az egekbe szöktek, a nyereség 2022-ben 55-ször nagyobb volt, mint az előző évben.
Oroszország korlátozta a katonai szerződések részleteihez való hozzáférést, de a TechnoNicol legalább 2018-ig 18 hadiipari vállalat számára nyert tetőfedő, vízszigetelő és hőszigetelő anyagok szállítására kiírt pályázatokat.
A skót kabinet is szépen adott közpénzt
Kolesznyikov korábban azt mondta a Taz című német lapnak, hogy nem tudja megítélni, hogy a TechnoNicol által szállított vállalkozások védelmi vállalatok-e vagy sem, ugyanakkor ragaszkodott ahhoz, hogy nem üzletel a fegyveriparral. Hozzátette, hogy minden megrendelés polgári célú volt, és soha nem adott el termékeket az orosz fegyveres erőknek vagy más, az ukrán háborúban aktívan részt vevő csoportoknak.
2022-ben a skót kormányt bírálták, miután kiderült, hogy közel 500 ezer font közpénzzel támogatta a Kolesnikov Inflection Management vállalatának tulajdonában lévő stirlingi gyár korszerűsítését. A korszerűsített gyárat az akkori skót miniszterelnök, Nicola Sturgeon mutatta be.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!