A helyi iparűzési adó (HIPA vagy IPA) az önkormányzatok egyik legfontosabb bevételi forrása, amelyből többek között a települések fejlesztéseit finanszírozzák. Ezt az adót minden vállalkozás köteles fizetni, amely az adott önkormányzat területén működik, székhelye vagy telephelye alapján. Több olyan magyar település is van, ahol ez az adó jelenti az adott önkormányzat legnagyobb bevételi forrását. Erre jól példa Paks is, ahol az atomerőmű miatt 2022-ben az egy lakosra jutó HIPA bevétel közel 289 ezer forint volt – írta meg a Pénzcentrum.

Ehhez képest fontos lépés, hogy a kormány különleges gazdasági övezetté nyilvánította Paks városát, a Paksi Atomerőműhöz kapcsolódó beruházások miatt. A kormány döntését egyébként az ukrajnai háború miatti veszélyhelyzettel indokolta, bár sokan úgy vélik, a háttérben politikai motivációk is állhatnak, mivel Paks új polgármestere a baloldali Heringes Anita lett.

Cser-Palkovics szerint sérül az önkormányzatiság a paksihoz hasonló döntésekkel

Semmilyen kormányzati intézkedéssel nem tudok egyetérteni, mely szinte egyik napról a másikra, egy költségvetési év közben, előzetes egyeztetés, konzultáció nélkül, egyoldalúan von el forrásokat egy vagy több önkormányzattól – jelentette ki Székesfehérvár fideszes polgármestere. Erről itt olvashat részletesen >>>A Fejér megyei Székesfehérvár 2022-es iparűzési adóbevétele 233 453 315 000 forint volt, ezzel az élen áll a tízes listán.

Az övezettel kapcsolatos döntéseket Tolna Vármegye Önkormányzata fogja irányítani, így az önkormányzati tulajdonba kerülő közterületek is az ő felügyeletük alá esnek. A Pakstól származó adóbevétel 62,5 százaléka Tolna, 37,5 százaléka Bács-Kiskun vármegyét illeti meg, amit helyi fejlesztésekre kell fordítani. 

Az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TeIR) adatbázisa szerint 2022-ben a HIPA bevételek jelentősen eltértek a települések között.

A leginkább meglepő, hogy a legnagyobb értékéhez tartozó község a Baranya vármegyei Várad községe, ahol az internetes keresések szerint nem található semmilyen jelentős vállalkozás vagy cég, emellett közösen összevont önkormányzata van több másik, a térségben lévő községgel, mint például Bürüs és Gyöngyösmellékkel a lista élén áll. A tízes lista végén a heves megyei Halmajugra áll.

Paks a lakosságarányos listában nincs a top10-ben, de a top20-as listában már benne van, igaz majdnem sereghajtó.

2022-ben helyi önkormányzat iparűzési adó bevételének egy lakosra jutó része 2 891 000 forint volt, ami összesen 52 555 489 000 forintot jelent. Ettől a jelentős összegtől jelentős összegtől fosztották meg Paksot az új rendelettel.

Természetesen a legnagyobb HIPA-bevételt azok a városok mutatják fel, amelyekben nagy gyárak létesültek, mint Győrben az Audi. A lista másik végén azonban olyan települések találhatók, amelyek önkormányzata 0 forintban határozza meg a HIPA-t. Bár ez nem jövedelmező, de úgy vélik, talán több cég tud dönteni amellett, hogy ilyen kisebb településekre költözzön és a helyi lakosoknak munkát biztosítson.

A legkevesebb HIPA-ból származó bevételek között is kisebb községek találhatóak, a legkevesebb bevételt szerző község mind 1 000 forint/fő alatti értéket mutatnak.

Az önkormányzatok egyelőre találgatják, mit is akar Lázár János

A miniszter megreformálná a helyi iparűzési adót, a helyhatóságok és a szakértők forráselvonástól, az önkormányzatok gyengítésétől tartanak.
Lázár János július elején egy rádióinterjúban azt közölte, hogy javasolni fogja a kormánynak a helyi iparűzési adó (hipa) megreformálását. Itt tudhat meg erről többet >>>