A Checkr egy közelmúltban készült felmérésében 3000 amerikai munkavállalót kérdezett meg, vezető pozíciót betöltő alkalmazottakat és cégvezetőket egyaránt. Az eredmények azt mutatták, hogy a vezetők 56 százaléka meghallja a vészcsengőt, ha az alkalmazottak ellenzik az irodába való visszatérést – miközben az alkalmazottak mindössze 38 százaléka érzi ugyanezt – írja a euronews.
Ez azt jelzi, hogy Európában egyre nagyobb szakadék tátonghat a vezetőség és az alkalmazottak irodába való visszatéréshez való hozzáállása között.
A felmérésből az is kiderült, hogy a vezetők 68 százaléka szeretné, ha folytatódna a távmunka, míg a munkavállalók 48 százaléka szeretné ugyanezt.
Megvizsgálva, hogyan érzik magukat az emberek a munkahelyükön, kiderült, hogy a vezetőség és az alkalmazottak 60 százaléka szerint a munkavállalók túlterheltek és túl stresszesek a munkahelyükön.
Európa
A kontinens remek hely a távoli munkavégzéshez. Amikor 108 országot rangsoroltak, hogy kiderítsék, ki teljesít legjobban a távmunkábant, az első 10-ben az európai országok domináltak, Dánia állt az élen. Néhány nagy európai munkaadó, mint például a techóriások, a Google és az Amazon, gyorsan igyekeztek biztosítani, hogy a munkatársak több napig jelen legyenek az irodában.
Az Unispace globális jelentése szerint a kötelező bentlétet követelő munkáltatók 42 százalékánál nagyobb a fluktuáció.
Aggodalomra ad okot az is, hogy az otthon dolgozó munkavállalókkal hogyan bánnak, és hogyan érzik magukat a munkahelyükön. A 2023-as Edelman Trust Barometer a munkahelyi bizalmat vizsgálta és megállapította, hogy az „íróasztal nélküli dolgozók” védtelenül érzik magukat, és azt is megjegyezte, hogy bizalmi szakadék tátonghat e munkavállalók és vezetésük között.
Írország nemrégiben új jogot vezetett be, hogy távmunkalehetőséget kérjen minden munkavállaló számára, valamint a szülők és a gondozók rugalmas munkavégzésének jogát. Simon Coveney miniszter megjegyezte:
A távmunka sok munkaadó és munkavállaló számára új normává vált a COVID-19 nyomán, és nyilvánvaló, hogy ezt folytatni kell.
A hibrid politikákat sok munkahelyen ideális egyensúlynak tekintik, de ez a „hibrid” definíciójától függ.
Az EY azt találta, hogy mind a munkáltatók (47 százalék), mind a munkavállalók (37 százalék) a heti két-három nap távmunkát részesítik előnyben. De, ha választási lehetőséget kapnak, az alkalmazottak fele nem szeretne többet heti egy napnál az irodában tölteni, 34 százalékuk pedig teljes távollétet szeretne. Míg a munkaadók mindössze egyötöde részesíti előnyben a teljes távmunkát.
Amikor az Eurostat megvizsgálta a hibrid munkavégzés kérdését Európában, megállapította, hogy várhatóan tovább fog növekedni, de figyelmeztetett, hogy „kritikus lesz, hogy a politikai döntéshozók és a szociális partnerek milyen megállapodásra jutnak a hibrid munkavégzés feltételeiről”.
Tehát bár a távmunka és a hibrid munkavégzés itt maradhat, még nincs közös konszenzus a helyzet kezelésében.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!