A fizetések, a nyugdíjak és a megfizethető lakhatás került a kormány prioritásai közé a következő négy évben – hangsúlyozta horvát a miniszterelnök, amikor a parlament elé terjesztette a kormány munkájáról szóló éves jelentését.

Nemsokára nagyobb mértékű nyugdíjkorrekcióról is döntenek.

A kormány további lépéseket is tervez a családok megerősítése és a gyermekes családok támogatása érdekében. Egyebek között hat hónapról egy évre emelik az anyáknak járó szülési szabadság időtartamát, és éves pótlékot vezetnek be – részletezte Plenkovic.

Jövő év január elsejétől újabb intézkedést is hoznak, 100 százalékkal, 309-ről 618 euróra emelik az újszülöttek után járó egyszeri támogatást – tette hozzá.

Horvátországban a 2023-as nettó minimálbér 560 euró volt. Ugyanez 2022-ben még 498,01 euró volt, és 2016 óta folyamatosan emelkedett.

A munkaviszonyból származó jövedelem után a munkáltató 15,2százalék társadalombiztosítási hozzájárulást fizet, míg a munkavállaló 20 százalékosat. 

Az általános forgalmi adó általános kulcsa 25 százalék, és két alacsonyabb adókulcs is létezik, 13 és 5 százalékos, de az újságokra, folyóiratokra, kenyérre és tejre a 13 százalékos kulcs vonatkozik.

Eközben Romániában július elsején emelkedett a bruttó minimálbér 12 százalékkal, ezzel az ottani minimálbér magasabb lett a magyarnál bruttóban és nettóban egyaránt.

Az eddigi 200 lejről 300 lejre növelték a minimálbér adómentes összegét, ami így 3700 lej lett. A román minimálbér egy év alatt majdnem 23 százalékkal lett magasabb,.

A román bruttó minimálbér már 10 százalékkal haladja meg a magyar legkisebb fizetést, de nettóban csak 6 százalékos a különbség. A magyar nettó minimálbér 177 400 forint, ezzel szemben a román minimálbéres dolgozó, forintra átváltva, 188 376 forint.

A bruttó és a nettó differencia közötti eltérést az eltérő adózás okozza, Romániában 38 százaléknyi adóval terhelik a bruttó béreket, míg Magyarországon ez 33,5 százalék.

A magyar bruttó minimálbér 266 800, a nettó 177 400 forint, pedig a tavaly decemberi magyarországi emelés mértéke a régiónkban magasnak számított. A szűkebb régióban a nettó magyar minimálbér csak a szlovákot előzi meg.

Itt a kormány új célja, rájöttek, hogy fontos a béremelés

Nagy Márton szerint jövő évtől 3-6 százalék között alakulhat a GDP növekedési üteme, ami együtt fog járni a gazdasági növekedésen alapuló gyors bérkonvergenciával. Erről itt olvashat többet >>>