Európában ez volt az egyik legmelegebb március a mérések óta – közölte az EU Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálata. Világviszonylatban azonban a múlt hónap volt a bolygó második legmelegebb márciusa az eddigi rekordok összevetése szerint – ennél melegebb csak 2024 márciusában volt – írja a Reuters.

Márciusban folytatódott a rendkívüli hőség, amikor 21 hónapból húszban a globális átlaghőmérséklet több mint 1,5 Celsius-fokkal (35 Fahrenheit-fokkal) haladta meg az iparosodás előtti időszakot.

A tavalyi év volt a bolygó legmelegebb éve.

A klímatudósok egyetértése szerint a klímaváltozás fő mozgatórugója a fosszilis tüzelőanyagok elégetése során keletkező üvegházhatású gázok kibocsátása.

Samantha Burgess, a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központjának stratégiai vezetője megjegyezte, hogy Európát is a szélsőséges helyzetek uralták, a heves esőzések és a szárazság.

Európában a múlt hónap sok területen az eddigi legszárazabb volt, máshol pedig az elmúlt 47 év legcsapadékosabb márciusa jött el.

Az éghajlatváltozás egyes régiókat szárazabbá tesz, és fokozza a hőhullámokat, amelyek súlyosabbá tehetik az aszályt azáltal, hogy fokozza a párolgási sebességet, kiszárítja a talajt és a növényzetet. De a bolygó felmelegedése is súlyosbítja a heves esőzéseket, amelyek áradásokat okozhatnak. Ennek az az oka, hogy a melegebb levegő több nedvességet tartalmaz, így a viharfelhők „nehezebbekké” válnak.

Jön az újabb fordulat, már nem kell sokáig a télikabát

Bár az áprilisi fagy területi kiterjedése várhatóan kisebb lesz a következő éjszakán, még nem engednek szorításukból a mínuszok, de már látszik az átlagosnál hidegebb idő vége. Itt olvashatja a friss előrejelzést >>>