A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslése szerint:
- idén januárban a 2024. decemberihez viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 0,4 százalékkal bővült, az importé alapvetően nem változott.
- Januárban a kivitel értéke 11,9 milliárd euró (4920 milliárd forint), a behozatalé 11,0 milliárd euró (4549 milliárd forint) volt.
- Az egy évvel korábbihoz képest euróban kifejezve az export értéke 3,8, az importé 0,8 százalékkal nőtt.
- Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 2,7 százalékkal emelkedett, a behozatalé 1,3 százalékkal mérséklődött.
A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 7,1, a behozatalban 8,5 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 1,3 százalékkal romlott.
A forint árfolyama az euróhoz mérten 7,8, a dollárral szemben 14 százalékkal gyengült.
A részleteket tekintve a KSH ismertette:
- A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 1,2, az importjáé 4,0 százalékkal kisebb lett. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 0,7 százalékponttal lassította a teljes forgalom volumennövekedését, a behozatalban 1,8 százalékponttal fokozta annak csökkenését.
- A feldolgozott termékek exportvolumene 3,4 százalékkal nőtt, míg importvolumene 1,3 százalékkal csökkent. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 1,1 százalékponttal járult hozzá a teljes kivitel volumennövekedéshez, míg az importban 0,5 százalékponttal erősítette a teljes behozatal csökkenését.
- Az energiahordozók exportvolumene 80, importjáé 10 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az energiahordozók forgalombővülése exportoldalon 2,3 százalékponttal fokozta a teljes forgalom növekedési ütemét, a teljes import volumencsökkenését pedig 1,0 százalékponttal ellensúlyozta.
- Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 0,6, a behozatalé 0,9 százalékkal alacsonyabb lett. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás exportban 0,1 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom volumenbővülését, míg importban ugyanekkora mértékben erősítette a teljes forgalom volumencsökkenését.
A jelentés szerint az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 0,2, az onnan érkező behozatalé 0,3 százalékkal bővült. A termék-külkereskedelmi mérleg mindössze 8,1 millió euróval javult, 1,4 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 70 százalékát bonyolította le Magyarország ebben a viszonylatban.
Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 10 százalékkal emelkedett, a behozatalé 5,8 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 335 millió euróval javult, 502 millió eurós passzívumot mutatott - írta az MTI a KSH jelentése alapján.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Trump 34 százalékos vámot jelentett be Kínára, 24-et Japánra, 20-at az EU-ra és 10-et az Egyesült Királyságra

Mégse jön szerdán Netanjahu, ekkor zárják le Budapestet

Nagy bejelentést tett a BYD, Győrre esett a választás

Besokalltak a futárok, ennyi pénzért nem akarnak dolgozni

Szemérmes csendben döntöttek egy országot érintő ügyben, az igazi meglepetés most jön

Megint variál a számlázással az MVM: ezzel dolgunk lesz

Metropol: Alsó hangon 100 millióval támogatta a Tisza Pártot egy magyar nagyvállalkozó

Őrült fegyver készülődik mindenki ellen, aki Putyinnal üzletel: a magyarokra is lecsaphat

Ennek fele sem tréfa: Szlovákiában katonák járőröznek, Csehországban hermetikusan zárnak
