Donald Trump elnök hétfőn meglepő bejelentést tett arról, hogy az Egyesült Államok és Irán készen áll arra, hogy közvetlen tárgyalásokat kezdjenek Teherán nukleáris programjáról, de az iráni külügyminiszter szerint az ománi megbeszélések közvetettek lesznek.

A két geopolitikai ellenség közötti megállapodáshoz vezető nehéz út további jeleként az amerikai elnök ismételten megfenyegette Teheránt:

ha a tárgyalások sikertelenek lesznek, Irán nagy veszélybe kerül.

„Közvetlen tárgyalásokat folytatunk Iránnal, és elkezdték. Szombaton lesz. Nagyon nagy találkozónk van, és meglátjuk, mi történhet”

– mondta Trump újságíróknak az Ovális Irodában, amikor megbeszélést folytatott Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel.

Kedden az iráni állami média azt közölte, hogy a tárgyalásokat Abbasz Aragcsi iráni külügyminiszter és Steve Witkoff amerikai elnöki megbízott vezeti, Badr al-Busaidi ománi külügyminiszter közvetítésével.

Trump figyelmeztetései az Irán elleni katonai fellépésről már amúgy is

alaposan felborzolták az idegeket a Közel-Keleten a gázai és libanoni nyílt háború, a jemeni katonai csapások, a szíriai vezetőváltás és az izraeli-iráni tűzváltás után.

Trump, aki januári hivatalba lépése óta megerősítette az Egyesült Államok katonai jelenlétét a térségben, kijelentette, hogy a fegyveres konfrontáció helyett, inkább egy megállapodást szeretne az iráni nukleáris programról, és március 7-én azt mondta, hogy levélben fordult Ali Hámenei ajatollahhoz, hogy tárgyalásokat javasoljon.

Iránnak nem lehet nukleáris fegyvere, és ha a tárgyalások nem vezetnek sikerre, akkor valójában azt gondolom, hogy ez nagyon rossz nap lesz Irán számára

– mondta Trump hétfőn az Ovális Irodában.

Közvetlen tárgyalások nem jöhetnének létre Khamenei kifejezett jóváhagyása nélkül.

Trump hétfői megszólalása után egy névtelenül nyilatkozó magas rangú iráni tisztviselő azt mondta a Reutersnek:

„A megbeszélések nem lesznek közvetlenek... Omán közvetítésével zajlanak majd”.

Egy másik, névtelenül nyilatkozó iráni tisztviselő a hétvégén azt mondta a Reutersnek, hogy valószínűleg körülbelül két hónap áll rendelkezésre a megállapodás megkötésére, arra hivatkozva, hogy Irán régi ellensége, Izrael saját támadást indíthat, ha a tárgyalások tovább tartanak.

Netanjahu, aki a Reuters szerint csekély támogatást nyújtott az Egyesült Államok Iránnal folytatott tárgyalásaihoz, azt mondta, hogy

„ha a diplomácia meg tudná akadályozni Teheránt abban, hogy valaha is atomfegyverhez jusson, ahogyan Líbiában tették, az jó dolog lenne”.

A nyugati hatalmak azzal vádolják Iránt, hogy titkos programja van atomfegyver-képesség kifejlesztésére az urán magas hasadótisztaságú dúsításával, amely meghaladja azt, amit szerintük egy polgári atomenergia-program esetében indokolt.

Teherán ellenben azt állítja, hogy nukleáris programja teljes mértékben polgári energiacélokat szolgál.