A foglyok „doyenje", a legrégebben fogva tartott palesztin is visszanyeri a szabadságát több mint kétszáz őrizetessel együtt a vasárnap életbe gázai tűzszünet keretében megvalósított fogolycsere során.

A 67 éves Nael Bargúti 44 évet töltött izraeli börtönben, többet, mint bármelyik más palesztin.

1978-ban börtönözték be egy izraeli buszsofőr meggyilkolása miatt. 2011-ben fogolycsere keretében elengedték, majd három évvel később ismét rács mögé került, és mostanáig börtönben ült.

Izrael közölte, hogy azokat a palesztinokat, akikre rábizonyították, hogy izraelieket öltek meg, véglegesen deportálni kell és nem térhetnek vissza ciszjordániai otthonukba.

Bargúti egyike annak a 217 fogolynak, akiket az izraeli igazságügyi minisztérium a palesztin foglyok szövetsége szerint külföldre akar deportálni. Felesége, Eman Nafe, aki tíz évet töltött izraeli börtönben egy öngyilkos merénylettel kapcsolatos összeesküvésben való részvétel vádjával, elképzelhetőnek tartotta, hogy a férje elutasítja a szabadon bocsátást, ha külföldre küldik.

A tűzszüneti megállapodás több mint 15 havi harcnak és bombázásnak vetett véget, amelyek hatalmas pusztításokat okoztak a palesztin területeken. A háborút a Hamász 2023. október 7-i Izrael elleni véres támadása idézte elő.

Az izraeli börtönökben 10 400 palesztin foglyot őriznek, nem számítva azokat, akiket a háború elmúlt tizenöt hónapjában a Gázai övezetben vettek őrizetbe

- közölte a Palesztin Foglyok Szövetségének az őrizetesek ügyeivel foglalkozó bizottsága.

A tűzszüneti megállapodás értelmében a Hamász 33 túszt enged el a fegyverszünet első hat hetében, Izrael pedig 1167, Gázában a háború alatt őrizetbe vett palesztint, illetve 737 másik foglyot Ciszjordániából, Jeruzsálemből és a Gázai övezetből.

Mindeközben a Hamász iszlamista palesztin szervezet rendőrsége és biztonsági erői hétfőn, az Izraellel megkötött tűzszünet második napján ismét tevékenykedtek a Gázai övezetben - jelentették az AFP francia hírügynökség újságírói a helyszínről.

Mahmúd Abu Vatfa, a Hamász belügyminiszter-helyettese szemlét tartott a rendőröknél, mielőtt elkezdték a járőrözést Gázaváros utcáin.Közölte: a biztonsági erők zavargások esetén urai kívánnak lenni a helyzetnek.

Az izraeli vezetők, közöttük Benjámin Netanjahu miniszterelnök többször is kijelentették, hogy a háború célja az iszlamista palesztin mozgalom katonai és politikai erejének a megtörése.