Az Egyesült Államok eltökélt a grönlandi jelenlét növelésében – hangoztatta J.D. Vance alelnök a Dániához tartozó autonóm terület amerikai katonai támaszpontján tett látogatásán pénteken. Az alelnök beszédében kifejtette, hogy Dánia az elmúlt 20 évben nem tette meg az elégséges lépéseket Grönland biztonságának garantálásában, ezért a sziget mostanra kevésbé biztonságos, mint 30, 40 évvel ezelőtt. Kifejtette azt is, hogy Dánia nem tartotta a lépést, és nem biztosította az elégséges forrásokat a grönlandiak biztonságának megőrzésére a kínai, orosz és más befolyásszerzési kísérletektől sem.

Üzenetünk Dánia számára nagyon egyszerű: nem végeztek jó munkát

 – mondta, és hozzátette, hogy a Trump-adminisztrációnak Dánia vezetésével van vitája, és az alulfinanszírozás helyzetének meg kell változnia. Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok hisz a grönlandi emberek önrendelkezésében, és reméli, hogy az amerikai partnerséget választják.

Kérdésre válaszolva az alelnök kifejtette,

hogy Washington várakozásai szerint a grönlandiak kimondják majd függetlenségüket Dániától, amit követően kezdődhet párbeszéd a továbbiakról.

Vance megjegyezte, hogy véleménye szerint a grönlandi emberek jobban járnának, ha az Egyesült Államok védelmi ernyője alatt élnének, azért is, mert a sziget biztonsága egyben az amerikai nemzetbiztonság szempontjából is fontos. Ennek meg kell történnie – fogalmazott az alelnök, utalva az amerikai jelenlét növekedésére, de szintén kérdésre válaszolva kijelentette, nem gondolja, hogy a katonai erő valaha is szükségessé válik.

Vance azt is hangsúlyozta, hogy

nincsenek azonnali tervek az amerikai katonai jelenlét szélesítésére a Grönlandon állomásozó katonaság létszámát illetően, de további erőforrásokat, mint jégtörők és hadihajók, szükségesnek lát.

Az alelnök az Északi-sarkvidékért zajló geopolitikai versennyel kapcsolatban megállapította, hogy Kína és Oroszország rendkívüli érdeklődést mutat az északi átjáró és a sarkvidéki hajózási útvonalak, valamint a sarkköri ásványkincsek iránt, de az Egyesült Államoknak azt kell biztosítania, hogy övé legyen a vezető szerep az Északi-sark térségében.

Vlagyimir Putyin szerint mélységesen nagy hiba lenne ostobaságnak tartani az amerikai elnök azon törekvését, hogy átvegye az irányítást Grönland felett. Putyin kijelentette, hogy Trump Grönland annektálási szándéka „két konkrét nemzetet érintő kérdés, és semmi köze hozzánk”. Hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak „már az 1860-as években” voltak ilyen tervei, és jelezte, hogy az ország felajánlotta Grönland megvásárlását Dániától a második világháború után.

Vance mellett a katonai támaszponton rövid beszédet mondott Mike Waltz, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója is. A delegáció tagja Usha Vance, az alelnök felesége, aki eredetileg a grönlandi nemzeti kutyaszánversenyt megtekinteni érkezett volna a szigetre.

Közben az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen gratulált Grönland új kormányának és Jens-Frederik Nielsen megválasztott miniszterelnöknek.

Az az X-en azt üzente az új grönlandi vezetésnek, hogy olyan partnereket érdemel, akik tisztelik és egyenrangú félként kezelik. Az Európai Unió büszke arra, hogy ilyen partnere lehet Grönlandnak – tette hozzá bejegyzésében Ursula von der Leyen.

Grönlandon március 11-én tartottak parlamenti választást, amelyet a Dániától való függetlenség fokozatos megvalósítását pártoló jobbközép erő, a Demokraatit nyert meg csaknem 30 százalékos eredménnyel. Rajta kívül a kisebbik konzervatív párt, az Atassut (Szolidaritás), a szociáldemokrata Siumut (Előre) és a baloldali inuit Ataqatigiit (Népi közösség pártja) vesz részt a kormányban, így a szigeten működő egyetlen további párt, a Dán Királyságtól való gyors elszakadást szorgalmazó Naleraq (Tájékozódási pont) fogja egyedül alkotni az ellenzéket.

A kormány megalakítását még jóvá kell hagynia a sziget parlamentjének.

Grönland miniszterelnöke Korábban kijelentette, rendkívül agresszív lépés amerikai tisztségviselők – köztük az alelnök felesége, Usha Vance  látogatása a szigetre. Ez szerinte új mélypontra süllyesztette a két ország közti kapcsolatokat azután, hogy Donald Trump amerikai elnök bejelentette: annektálni kívánja az autonóm dán területet – számolt be a CNN híre alapján az Economx.